Italijanski ledenik Presena se je obarval v rožnato barvo, kar je posledica alg, takšen znak pa je vse prej kot dober. Obstoj alg na ledeniku je potrdil italijanski geofizik Biagio Di Mauro, ki dela na Inštitutu za polarne znanosti.
Čeprav je sneg v barvah lubenice poleti v Alpah precej običajen, pa je bila rožnata barva tokrat bolj intenzivna. Di Mauro je bil na ledeniku že v soboto in videl je, da so se na ledeniku precej močno razcvetele snežne alge. Za televizijo CNN je povedal, da je ledenik obarvala alga, imenovana Chlamydomonas nivalis. Di Mauro ocenjuje, da gre za snežno in ne ledeniško algo.
{twitter}https://twitter.com/DiMauro_b/status/1280023667645337601{/twitter}
Pojasnil je, da so bili letos izjemni pogoji za rast alg v gorah, saj ni bilo veliko sneženih padavin, hkrati pa so bile tudi visoke temperature ozračja.
Cvetenje alg pa škodi ledenikom, saj temni sneg s tem vsrka več energije, kar pomeni, da se ledeniki hitreje talijo. Di Mauro je v preteklosti že preučeval ledenik Morteratsch v Švici, kjer ga je rožnato obarvala ledeniška alga Ancylonema nordenskioeldii. To algo so odkrili tudi na jugozahodu Grenlandije, pa tudi v Andih in na Himalaji.
{twitter}https://twitter.com/sgascoin/status/1279872774559973376{/twitter}
Ledeniki po svetu se vse hitreje talijo zaradi podnebnih sprememb. Septembra lani so odkrili, da so se ledeniki v Švici v zadnjih petih letih skrčili za 10 odstotkov. Na Antarktiki se je ledenik Denman v zadnjih 22 letih umaknil za skoraj pet kilometrov, če pa bi se ta ledenik povsem stalil, bi lahko gladina morja narasla za 1,5 metra.