Madžarski časniki, televizijske postaje in medijske platforme so že leta pod pritiskom vlade premierja Viktorja Orbana. Prihodki iz oglaševanja iz državnih, pa tudi zasebnih virov, so praktično usahnili. Medijske platforme so kupili poslovneži s tesnimi povezavami z vlado in so posledično ugasnile ali pa so jih asimilirali, poroča nemški portal Deutsche Welle (DW).
Kot navaja DW kaže, da je sedaj madžarska vlada našla nov način za napad na neodvisne medije. Madžarska pošta Magyar Posta je minuli teden sporočila, da od 1. julija več ne bodo dostavljali dnevnih časopisov. Kot razlog je navedla, da zaradi padanja naklad dostavljanje časnikov ni več gospodarsko upravičeno.
Pojasnilo so mnogi sprejeli z dvomom. Csaba Lukacs, direktor tednika Magyar Hang, je za DW dejal, da so bili ob novici šokirani in da jih skrbi, da bo pošta do konca leta prenehala dostavljati tudi tednike. To bi bilo zanje porazno, saj imajo naklado okoli 20.000 izvodov, druge možnosti za dostavo pa nimajo, ker bi bile predrage. Z madžarskim strokovnjakom za medijsko zakonodajo Gaborjem Polyakom se strinjata, da bo odločitev madžarske pošte še zaostrila problem nelojalne konkurence, ki že obstaja v madžarskih medijih.
Nesorazmerno podporo države namreč uživajo provladni mediji, ki so od novembra 2018 združeni v medijski sklad Kesma. Vanj je bilo vključenih okoli 500 zasebnih medijev, tudi največji medijski holding Mediaworks, ki je razvil svojo lastno distribucijsko mrežo, tako da medijev v Kesmi odločitev pošte ne bo prizadela.
Madžarska vlada se že pripravlja na parlamentarne volitve spomladi 2022
Lukacs meni, da bo peščica neodvisnih medijev, ki še obstajajo na Madžarskem, morda prisiljena skleniti dogovor o distribuciji z družbo Mediaworks, kar zna biti dražje, ob tem da to zasebno podjetje lahko vedno zavrne dostavo, saj nima tako kot pošta obveze, da raznaša v vsak kotiček države.
Madžarski mediji tudi poročajo, da namerava Mediaworks v prihodnosti dostavljati brezplačne tabloide v mesta, ki so v rokah opozicije. Lukacs meni, da je cilj, da vladajoča stranka Fidesz dobi nazaj mesta, ki jih je izgubila na lokalnih volitvah leta 2019, saj bodo tabloidi polni vladnih sporočil.
Polyak je za DW še dejal, da se madžarska vlada že pripravlja na parlamentarne volitve spomladi 2022. Meni, da bo v državi vse manj prostora za neodvisne medije, saj "Fidesz ne želi, da bi močni igralci s svetovnim nazorom, ki je v nasprotju z njihovo ideologijo, dosegli širše občinstvo".