Marš v damskih petkah

ZUR
08.07.2021 05:00
"Nekoliko težje je kot v škornjih, vendar se trudimo," pravi ena od vojakinj, ki naj bi v črnih čeveljcih korakale na paradi v Kijevu.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Leva, desna, leva, desna ... Foto: UDM
UDM

Na slovesnosti ob 30. obletnici razpada Sovjetske zveze in osamosvojitve Ukrajine bodo korakale vojakinje, a ne tako, kot s(m)o vajeni, temveč ... Vojakinje bodo morale, tako vztraja obrambno ministrstvo, na prireditvi korakati v čevljih s srednje visoko peto. Da je to res del načrta, je v izjavi za uradno glasilo obrambnega ministrstva Armija Inform potrdil major Evgenij Balabuška in dodal, da vojakinje zelo uspešno napredujejo s pripravami in da za dogodek, ki bo 24. avgusta, trenirajo dvakrat dnevno. Ena od nastopajočih, Ivana Medvid, kadetinja na vojaškem institutu Narodne univerze Tarasa Ševčenka v Kijevu, je povedala, da korakanje, kot bo na slavnostni prireditvi, vadi že več kot mesec dni. "Danes so vaje prvič potekale v čevljih z visoko peto," je dejala. "Nekoliko težje je kot v škornjih, vendar se trudimo."

Toda odločitev obrambnega ministrstva je naletela na ogorčen odziv številnih poslancev v ukrajinskem parlamentu, potem ko so se v lokalnih medijih pojavile fotografije vojakinj v sporni obutvi. Tako se je, kot je poročala televizija CNN, Olena Kondratjuk, namestnica predsednika vrhovne rade (ukrajinskega parlamenta), pridružila pozivu medstrankarske skupine Enake možnosti, naj obrambni minister Andrei Taran ponovno pretehta odločitev glede visokih pet.

Poleg tega so se povezale podministrica za evropsko in evroatlantsko integracijo Ukrajine Olga Stefanišina, ministrica za socialne zadeve Marina Lazebnaja, ministrica za veteranske zadeve Julija Laputina ter odposlanka za politike enakosti med spoloma Jekaterina Levčenko ter podpisale skupno izjavo, v kateri kritizirajo odločitev ministrstva. "Čevlji z visoko peto niso združljivi z bojnimi zmogljivostmi vojakinj, paradno korakanje v takšnih obuvalih pa pomeni namerno ogrožanje njihovega zdravja," so zapisale v izjavi, objavljeni na facebook profilu Stefanišine. Dodale so, da v ukrajinski vojski služi 57.000 vojakinj, in opomnile, da je država v postopku sprejemanja Natovih standardov, ki med drugim predpisujejo brezpogojno spoštovanje načela enakih pravic in dolžnosti vojakov, ne glede na njihov spol.

Obrambno ministrstvo se je na očitke odzvalo tako, da je na facebooku objavilo številne fotografije, na katerih so upodobljene vojakinje drugih držav, ki so prav tako obute v čevlje z visoko peto.

Toda Stefanišine in drugih podpisnic kritičnega zapisa ta utemeljitev ni prepričala. Resda k slovesni uniformi vojakinj v nekaterih državah članicah Nata spadajo tudi čevlji z visoko peto, vendar v njih ne paradirajo. Ministrstvo so zato pozvale, naj neprimerno obutev zamenja, poleg tega pa imenuje svetovalca za spolno enakost ter med ženskami, zaposlenimi v varnostnem in obrambnem sektorju, izvede anketo, s katero bi se ugotovilo, kako se počutijo glede svojih delovnih pogojev, tudi uniform.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta