Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je danes izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa, je razvidno iz spletne strani ICC. Izraelska vojska je sicer avgusta zatrdila, da je Deifa ubila. Zahtevo za izdajo nalogov za aretacijo je zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, storjenih med napadom palestinskih borcev na Izrael 7. oktobra in izraelsko ofenzivo v Gazi, maja vložil glavni tožilec ICC Karim Khan.
Ta je prepričan, da so Netanjahu, Galant ter trije visoki predstavniki Hamasa - Deif kot poveljnik brigad Ezedin al Kasam, Ismail Hanija kot vodja politbiroja gibanja in Jahja Sinvar kot vodja Hamasa na območju Gaze - kazensko odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu.
Golob: Slovenija spoštuje odločitev ICC
Premier Robert Golob je zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) o nalogih za prijetje zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov zoper človečnost in jo bo v celoti spoštovala, so njegove besede v vladnem uradu za komuniciranje (Ukom) zapisali na omrežju X.
Netanjahu izdajo naloga označil za antisemitizem
V uradu izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so izdajo naloga Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) za prijetje predsednika izraelske vlade obsodili kot antisemitsko dejanje, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu. Omenjeni proces se nanaša na politični škandal s konca 19. stoletja, ki je razdelil Francijo, potem ko je bil judovski častnik francoske vojske Alfred Dreyfus po krivem obtožen izdaje in vohunjenja za Nemčijo. Po besedah izraelskega zunanjega ministra Gideona Sarja je ICC s tem izgubilo vso legitimnost.
"Predsednik vlade ne bo popustil pritiskom, ne bo se pustil odvrniti in se ne bo umaknil, dokler ne bodo doseženi vsi vojni cilji," so še sporočili z urada skrajno desnega izraelskega premierja. "To je temačen trenutek za ICC," pa je na omrežju X zapisal Sar.
Podobno je v kasnejšem nagovoru državljanom povedal tudi sam Netanjahu. "Nobena nezaslišana protiizraelska odločitev nam ne bo preprečila - in tudi meni ne bo preprečila -, da bi še naprej na vsakršen način branili svojo državo," je dejal in zagotovil, da Izrael ne bo podlegel pritisku.
Galant pa je obsodil ICC, ker da je s tem postavilo državo Izrael in "morilske voditelje Hamasa v isto vrsto". Dodal je, da ta odločitev predstavlja "nevaren precedens proti pravici do samoobrambe in etičnega vojskovanja ter da spodbuja morilski terorizem."
"Organ, ki se imenuje 'sodišče', je brez pooblastil izdal absurdne ukaze (...) čeprav Izrael ni član sodišča," je dodal vodje izraelske diplomacije, ki je na položaju nedavno zamenjal aktualnega obrambnega ministra Izraela Kaca. Ta je na mestu vodje obrambnega resorja nasledil prav Galanta, ki ga je Netanjahu razrešil. Da gre za temačen dan za pravosodje in človeštvo, je v odzivu na omrežju X zapisal tudi izraelski predsednik Jicak Hercog. Po njegovih besedah je izdaja nalogov za prijetje Netanjahuja in Galanta škandalozna odločitev, ki je v posmeh vsem, ki se borijo za pravičnost.
Vse tri omenjene predstavnike Hamasa je izraelska vojska po lastnih navedbah ubila. Deif naj bi življenje izgubil v napadu na mesto Han Junis sredi julija. Zahtevi za izdajo nalogov za prijetje Hanije in Sinvarja je sodišče umaknilo, rekoč da sta njuni smrti potrjeni. V primeru Deifa pa ICC po lastnih navedbah ne more z gotovostjo trditi, da je bil ubit, saj da za to nima zadosti dokazov. Izrael sicer ni član ICC. Do odločitve pa prihaja šest mesecev po prošnji tožilstva.
Postopek je med drugim zavlekla menjava znotraj panela, ki je odločal o izdaji omenjenih nalogov, po kateri je Izrael podvomil v nepristranskost novoimenovane slovenske sodnice na ICC Beti Hohler. Ta je nasledila romunsko kolegico, ki je odstopila iz zdravstvenih razlogov. Nepristranskost Hohler naj bi bila po navedbah Izraela pod vprašajem, ker je pred imenovanjem delala v uradu tožilca Khana.