Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za aretacijo Netanjahuja in Galanta: Izrael trdi, da gre za antisemitizem

STA, Va, J.K.
21.11.2024 13:24

Glavni tožilec ICC Karim Khan jim očita odgovornost za vojne zločine in zločine proti človečnosti od vključno 7. oktobra lani. Na nalogu za aretacijo je tudi ime vodje oboroženega krila Hamasa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Benjamin Netanjahu (levo v sredini) in Joav Galant (sedi nasproti izraelskega premierja) konec oktobra na sestanku z izraelskimi zračnimi silami.
Profimedia

Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je danes izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa, je razvidno iz spletne strani ICC. Izraelska vojska je sicer avgusta zatrdila, da je Deifa ubila. Zahtevo za izdajo nalogov za aretacijo je zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, storjenih med napadom palestinskih borcev na Izrael 7. oktobra in izraelsko ofenzivo v Gazi, maja vložil glavni tožilec ICC Karim Khan.

Joav Galant
Profimedia

Ta je prepričan, da so Netanjahu, Galant ter trije visoki predstavniki Hamasa - Deif kot poveljnik brigad Ezedin al Kasam, Ismail Hanija kot vodja politbiroja gibanja in Jahja Sinvar kot vodja Hamasa na območju Gaze - kazensko odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu.

Vse tri omenjene predstavnike Hamasa je izraelska vojska po lastnih navedbah ubila. Deif naj bi življenje izgubil v napadu na mesto Han Junis sredi julija. Zahtevi za izdajo nalogov za prijetje Hanije in Sinvarja je sodišče umaknilo, rekoč da sta njuni smrti potrjeni. V primeru Deifa pa ICC po lastnih navedbah ne more z gotovostjo trditi, da je bil ubit, saj da za to nima zadosti dokazov. Izrael sicer ni član ICC. Do odločitve pa prihaja šest mesecev po prošnji tožilstva.

Postopek je med drugim zavlekla menjava znotraj panela, ki je odločal o izdaji omenjenih nalogov, po kateri je Izrael podvomil v nepristranskost novoimenovane slovenske sodnice na ICC Beti Hohler. Ta je nasledila romunsko kolegico, ki je odstopila iz zdravstvenih razlogov. Nepristranskost Hohler naj bi bila po navedbah Izraela pod vprašajem, ker je pred imenovanjem delala v uradu tožilca Khana.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta