Milorad Dodik toži tožilca, ki je proti njemu vložil obtožnico

STA, M.R.
16.08.2023 10:43

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je vložil tožbo proti tožilcu tožilstva BiH Nedimu Ćosiću, ki je podpisal obtožnico zoper njega zaradi nepriznavanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Milorad Dodik
Reuters

O tem poroča sarajevski portal televizije N1. Milorad Dodik je v torek v Banjaluki menil, da je Nedim Ćosić zlorabil svoj položaj in vložil obtožnico proti njemu z namenom, da škoduje instituciji predsednika Republike Srbske.

Predsednik te entitete s sedežem v Banjaluki je sicer že takoj po vložitvi obtožnice tožilstva BiH sporočil, da je ne priznava. Izjavil je še, da odločitev za obtožnico ruši ustavo BiH in da za njo stoji ameriški veleposlanik v BiH Michael Murphy, ki da "širi srbofobijo". Enako obtožnico je tožilstvo BiH sicer vložilo tudi proti direktorju uradnega lista Republike Srbske Milošu Lukiću.

Parlament Republike Srbske je konec junija sprejel zakona o nepriznavanju odločitev ustavnega sodišče BiH in odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH. S tem se je odzval na odločitev ustavnega sodišča v Sarajevu, ki je pred tem spremenilo pravilnik tako, da sodelovanje srbskega ustavnega sodnika ne bo več potrebno pri sprejemanju odločitev.

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt se je na podlagi pooblastil, ki jih ima, odločil za razveljavitev spornih zakonov. Obenem je uvedel tudi spremembe kazenskega zakonika, po katerih bodo dejanja, ki kršijo ustavno ureditev države, v prihodnje obravnavali kot kaznivo dejanje.

Dodik je napovedal, da bo vztrajal pri sprejemanju zakonov za okrepitev delovanja Republike Srbske in onemogočanje delovanja zveznih ustanov, četudi mu zaradi tega grozi zapor.

Kljub odločitvi Schmidta je 7. julija tako podpisal zakon o nepriznavanju odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti, Lukić pa je dan kasneje to odločitev objavil v uradnem listu.

Če bo sodišče potrdilo obtožnico ter Dodika in Lukića spoznalo za kriva, jima grozi od šest mesecev do pet let zapora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta