Klici med ukrajinskimi uradniki, ki jih je prestregla Rusija, naj bi razkrili, da ZDA potrjujejo cilje, ki jih z raketnimi sistemi Himars napadajo ukrajinske sile. Kremelj je sicer zatrdil, da ofenziva v Donbasu poteka po načrtih.
Rusija je v preteklosti ZDA že obtožila posredne vpletenosti v vojno v Ukrajini, a obtožb, kakršne je danes navedel tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov, doslej ni bilo, poroča britanski BBC, a dodaja, da ruskih trditev ni mogoče neodvisno preveriti.
"Administracija (predsednika ZDA Joeja) Bidna je neposredno odgovorna za vse raketne napade Kijeva na stanovanjska območja in civilno infrastrukturo v naseljih v Donbasu in drugih regijah, ki so povzročili množične smrti civilistov," je dejal Konašenkov.
Aprila je ruski zunanji Sergej Lavrov dejal, da odločitev Bidna o večmilijardnih dobavah orožja Ukrajini dejansko pomeni, da zveza Nato posredno sodeluje v vojni proti Rusiji.
Himars so napredni večcevni raketni sistemi, s katerimi je mogoče izvesti zelo natančne napade na cilje, oddaljene tudi 70 kilometrov.
Z ruskega obrambnega ministrstva so danes sporočili, da ruska vojska na vzhodu Ukrajine napreduje povsem po načrtih. Kot je dejal minister Sergej Šojgu, bodo po prevzemu nadzora nad regijo Lugansk tudi Doneck "osvobodili v skladu z načrti".
Ruske in proruske sile so regijo Lugansk zasedle v začetku julija, od takrat pa v sosednjem Donecku niso zabeležile večjih uspehov, navaja nemška tiskovna agencija dpa. A Šojgu je danes naštel šest krajev v Donecku, ki da so jih v zadnjih dneh zasedle ruske sile. Ruska vojska naj bi bila v zadnjih tednih uničila tudi šest izstrelišč za rakete Himars in osvojila pomembno termoelektrarno Vuhlehirsk, je dejal.
Prva ladja z ukrajinskim žitom dosegla obalo Turčije
Prva ladja, ki je skladno z dogovorom o izvozu ukrajinskega žita v ponedeljek zjutraj izplula iz Odese, je dosegla turške teritorialne vode blizu vhoda v Bosporsko ožino. Ladjo Razoni bodo v sredo v bližini Istanbula pregledali, nato pa bo nadaljevala pot proti libanonskemu Tripoliju.
V Istanbulu deluje skupni center za poveljevanje in nadzor, ki usklajuje izvoz ukrajinskega žita po Črnem morju. V centru sodelujejo predstavniki Ukrajine, Rusije, Turčije in Združenih narodov, ki bodo skupaj opravili inšpekcijo ladje, preden bo lahko nadaljevala svojo pot proti Tripoliju v Libanonu.
Na ladji Razoni, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je 26.000 ton koruze. Gre za prvo pošiljko v okviru dogovora, ki sta ga julija v Istanbulu ob posredovanju ZN in Turčije podpisali ukrajinska in ruska stran.
Ladja je danes ponoči plula vzdolž romunske obale, nato pa je ob dveh zjutraj po lokalnem času ugasnila avtomatični identifikacijski sistem, zaradi česar njene poti ni bilo več mogoče spremljati prek spletne strani MarineTraffic. Zaenkrat še ni jasno, zakaj je bil identifikacijski sistem izklopljen.
V ponedeljek so vse podpisnice sporazuma pozdravile izplutje ladje iz Odese. Gre za prvi korak k odpravi blokade ukrajinskih pristanišč, ki je še dodatno poglobila globalno prehransko krizo, zaradi česar je uvoz hrane za nekatere najrevnejše države na svetu postal predrag.