Najmanj sedem študentov britanske univerze se je borilo na strani Islamske države

M.R.
02.04.2019 10:37

Skrajnež, ki se je boril na strani Islamske države, zdaj pa je zaprt v Siriji, je za BBC povedal, da je med najmanj sedmimi študenti in bivšimi študenti Westminstrske univerze, ki so odšli na bojišče v vrste omenjene skrajne teroristične organizacije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zamaskiranec naj bi bil Mohammed Emwazi, ki je v imenu Islamske države usmrtill več talcev.
Reuters

Zakariyya Elogbani, ki je odraščal v vzhodnem delu Londona, je študij poslovnega managementa opustil leta 2014, ko je odšel v Sirijo. Pravi, da je skupina študentov z omenjene univerze odšla v Sirijo, še preden je sam začel sploh študirati. "Nekako so tlakovali pot," je dejal. 
Njegove besede bi se lahko nanašale na Mohammeda Emwazija, ki je prav na tej univerzi študiral informacijske sisteme in je leta 2013 odšel v Sirijo. Kasneje se je pojavil v videoposnetkih, na katerih je usmrtil več talcev po poreklu z Zahoda. Ubit je bil v raketnem napadu novembra 2015. 
Še en študent z Westminstrske univerze, ki je odšel v Sirijo, je bil Akram Sabah. Skupaj z bratom Mohammedom sta bila ubita v bojih septembra 2013. 
Elogbani, ki so ga kurdski borci zajeli pred devetimi meseci, je povedal, da Emwazija ni spoznal. Je pa v Siriji potoval s še enim študentom omenjene univerze Ishakom Mostefaouijem. Slednji se je v London z družino preselil, ko mu je bilo vsega pet let. Bil je zelo priljubljen in je oboževal nogomet, vzgojen pa je bil z vrednotami, ki so nasprotne ekstremizmu. A leta 2013 se je spremenil, je za BBC povedal njegov oče, ki je prepričan, da so ga radikalizirali na univerzi. 
Aprila 2014 je Mostefauoi očetu povedal, da za nekaj dni odhaja v Amsterdam, s seboj pa je imel le majhno vrečko. Šele po enem mesecu je družino poklical in ji sporočil, da je v Siriji. Oče pravi, da je kolapsiral, ko je slišal novico. 
Pred približno petimi meseci pa so Mousefaouiju odvzeli državljanstvo. Huje je bil ranjen približno dva meseca pozneje, ko je na njegovo hišo padla bomba, pri čemer sta umrla njegova žena in sin. Trenutno je tudi on zaprt. 
Elogbani pa je povedal, da so približno takrat kot on v Sirijo potovali še najmanj trije sošolci. Vsi so bili ubiti. Eden je bil ubit med obleganjem Rake, nekdanje prestolnice samooklicane Islamske države. Drugi je umrl v puščavi Anbar, tretji pa je bil ubit v iraškem Tikritu. 

​Abukar radikaliziral več študentov

Med tistimi, ki so pomagali radikalizirati študente na Westminstrski univerzi, je bil Qasim Abukar. Študij je začel septembra 2012 in je bil tudi eden ključnih mož, ki so radikalizirali Elogbanija, so povedali njegovi prijatelji. In Abukar je bil varnostnim organom znan že več let. 

Skrajneži Islamske države leta 2014 v Raki
Reuters
Skrajneži Islamske države v Raki
Stringer

Zatajila tudi univerza?

Leta 2015 je univerza objavila svoje poročilo o tem, v njem pa je zapisano, da je bil Emwazi njen študent. Eden izmed avtorjev poročila je bil Fiyaz Mughal, ki je dejal, da se univerza ni pravilno spopadla na skrajne poglede študentov. Pri tem Mughal poudarja, da so islamski skupnosti na univerzi, v kateri je bil aktiven tudi Elogbani,  dovoljevali sovražno obravnavanje žensk in pripadnikov LGBT skupnosti. 
Elogbani, ki je ostal brez britanskega državljanstva, zdaj v Siriji čaka na svojo usodo. V raketnem napadu leta 2015 je ostal brez obeh nog. "S tem, ko sem prišel sem, sem storil zločin. Verjetno moram biti kaznovan. Tisti, ki še občudujejo metode Islamske države, živijo v zmoti. To je tolpa. Veliko ljudi je bilo pretentanih. Ne nasedajte istim prevaram," je dejal. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta