Največji izziv bo zelena transformacija

Uroš Esih Uroš Esih
27.11.2019 17:52

Novoizvoljena komisija Ursule von der Leyen si je zastavila ambiciozno agendo, z okoljsko in digitalno agendo na vrhu dolgoročnih prioritet.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Posadka sedemindvajsetih evropskih komisarjev, ki jo je včeraj v Strasbourgu potrdil Evropski parlament, je dobila precej bolj udobno večino (461 glasov za, 157 proti, 89 vzdržanih) kot šefica komisije Ursula von der Leyen pred nekaj meseci, ko je bila potrjena s tesno večino glasov. Najbolj spolno uravnoteženo "evropsko vlado" doslej sestavlja 15 moških in 12 žensk, včeraj v Evropskem parlamentu pa so zanjo večinsko glasovale vse tri največje evropske politične skupine, ljudska stranka (EPP), socialisti (S&D) in liberalci (Renew), ki imajo v novi komisiji tudi svoje "ministre".

Kdo so ključni komisarji

"Začnimo delati," so bile prve besede von der Leynove, ki je evropskim poslancem obljubila spremembe v Evropi, ki jih bodo občutili vsi državljani. Med najpomembnejšimi nalogami nove komisije je politična zaupnica nemške kanclerke Angele Merkel izpostavila zeleno in digitalno tranzicijo. Med glavnimi izzivi, ki jih je omenila von der Leynova, so krepitev evropskih vrednot, podnebne spremembe, migracije, demografija, digitalizacija in ohranitev konkurenčnosti EU v svetu. S slovenskega vidika pa je pomembno, da je Zahodnemu Balkanu sporočila, da vrata EU ostajajo odprta za to regijo.

Omejitve zelenega svežnja

Sogovornica meni, da bo komisija razpravljala na politični ravni, predlogi bodo zamujali zaradi trenj, komisarji bodo iskali zavezništva, konsenz bo zamenjalo glasovanje. Rezultati tega znajo biti bolj uravnoteženi. Kdo bo v komisiji prevladoval, je težko reči, odvisno bo od posameznih politik, von der Leynova pa bo označena kot šibkejša predsednica zaradi nepredvidljivih izidov v notranjih razpravah, še dodaja Kajnč Langejeva.
Največji vsebinski izziv pred novo komisijo bo zelena transformacija in sprejetje zelenega svežnja. Lovec ga vidi kot kompromis med ekonomskimi in okoljskimi interesi: "Ker bi okoljske omejitve negativno vplivale na rast, se uporabljajo spodbude za trajnostne tehnologije, ki so družbeno sprejemljive in hkrati koristijo industriji." Pri bolj doslednih okoljskih politikah je močno nasprotovanje tako politične desnice kot držav vzhoda in juga, države severa pa niso pripravljene financirati njihovega prestrukturiranja, kvadraturo kroga evropske zelene "revolucije" oriše Lovec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta