Nancy Pelosi zahteva takojšno odstavitev Trumpa s položaja predsednika ZDA, ministrica za transport zaradi napada odstopa s položaja

A.L., STA
07.01.2021 19:33
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa, demokratka Nancy Pelosi je pozvala podpredsednika ZDA Mika Pencea in člane vlade, naj uporabijo 25. amandma k ameriški ustavi za takojšnjo odstavitev Donalda Trumpa s položaja predsednika ZDA.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Če podpredsednik in vlada ne bosta ukrepala, bo kongres sprožil postopek ustavne obtožbe, je dejala Pelosijeva, ki v svojem pozivu ni edina. Pred njo je to zahteval že vodja demokratske manjšine v senatu Chuck Schumer ter drugi demokratski in republikanski člani ameriškega kongresa.

25.amandma k ameriški ustavi omogoča odstavitev predsednika s položaja, če ni sposoben opravljati svojih dolžnosti. Doslej ga v zgodovini ZDA še niso uporabili.

Kongresniki Trumpa obtožujejo, da je v sredo naščuval svoje podpornike k napadu na kongresno palačo v času formalnega potrjevanja zmage demokrata Joeja Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra lani.

Trump poraza na predsedniških volitvah ne priznava, ne glede na to, da bo moral 20. januarja, ko se mu izteče mandata, zapustiti Belo hišo. Čeprav je do takrat le še slaba dva tedna, pa bo predstavniški dom, če ne bo prej ukrepala Trumpova vlada, verjetno zares vložil že drugo ustavno obtožbo Trumpa.

Prvo si je Trump prislužil lani zaradi pritiska na Ukrajino, da v zameno za nadaljevanje vojaške pomoči proti Rusiji uvede preiskavo Bidna, ki je leta 2019 zanesljivo vodil pred Trumpom v anketah, čeprav Biden takrat še ni niti osvojil demokratske predsedniške nominacije. Republikanska večina v senatu je na koncu Trumpa oprostila obtožbe. Tokrat nima tako trdne podpore kot lani.

Napadalcem na ameriški kongres grozi do 10 let zapora

Medtem pa ameriška policija išče podpornike predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki so v sredo nasilno vdrli v poslopje ameriškega kongresa. Po poročanju ameriške televizije Fox News napadalcem na kongres grozi do 10 let zaporne kazni. Doslej so aretirali 68 ljudi. V ameriški javnosti se je že razvnela razprava, kako je lahko prišlo do sredinih dogodkov.

EPA

Šef policije Washingtona Robert Contee je na današnji novinarski konferenci dejal, da so v sredo in danes zjutraj aretirali skupaj 60 moških in osem žensk, pri čemer je le ena oseba iz prestolnice.

Potrdil je, da so med napadom umrle štiri osebe. Identificiral je 35-letno veteranko ameriških zračnih sil Ashli Babbitt iz Marylanda, ki jo je ustrelil kongresni policist. Gre za pripadnico gibanja teorije zarote QAnon, ki podpira Trumpa. Contee je dodal, da sta umrla še 50- in 55-letni moški ter 34-letna ženska, vendar zaradi nedoločenih zdravstvenih težav in ne zaradi strelnega orožja.

Ameriška policija ima sicer pri iskanju napadalcev na voljo bogato zalogo njihovih fotografij, s katerimi obiskuje hotele, restavracije, postaje, letališča in iščejo napadalce na kongres. "Vse bomo identificirali in našli, Vsak bo odgovarjal," je zagotovil Contee.

EPA

Trumpovi podporniki, ki med napadom na kongres niso nosili zaščitnih mask, saj med njimi velja prepričanje, da novi koronavirus ne obstaja, so se po vdoru v kongresno palačo množično fotografirali in posnetke objavljali na družbenih medijih. V kongresu so nosili konfederacijske zastave med drugim pa so celo odstranili ameriško zastavo in izobesili Trumpovo.

Kongresno palačo in okoliške pisarniške palače sicer varuje kongresna policija, ki ima 2000 pripadnikov. Nadnje je v sredo prišlo več tisoč razjarjenih Trumpovih podpornikov, med katerimi so bili tudi oboroženi posamezniki. Nekdanji šef policije Washingtona David Ramsey meni, da do vdora ne bi smelo priti.

EPA

Glavno vprašanje, ki se sedaj zastavlja je, zakaj ni bilo bolje poskrbljeno za varnost. Opozoril je bilo več kot dovolj, saj so Trumpovi podporniki od volitev naprej kovali akcije proti legitimnemu izidu v podporo predsedniku, kar je bilo objavljeno na družbenih medijih. Tam so bile razprave o načrtovanju pohoda na Washington z orožjem, o vstaji, o uporu, o kaznovanju izdajalcev in podobno, menijo poznavalci.

EPA

Večina komentatorjev meni, da je na prvem mestu odpovedala domišljija. Redki so resno razmišljali, da lahko desničarski nezadovoljneži izvedejo tak napad.

Povsem je spodletelo kongresni policiji, ki se na podobne grožnje v Washingtonu pripravljajo ponavadi več tednov ali celo mesecev ob sodelovanju agencij zvezne vlade in mesta Washington. Županja Muriel Bowser je že konec decembra poklicala na pomoč nacionalno gardo.

EPA

V sredo so namestili le okoli 340 vojakov, vendar za zavarovanje mesta in ne zveznih objektov. Za to so odgovorne druge agencije zvezne vlade. Za kongres kongresna policija, ki bi se morala pripraviti in poklicati na pomoč nacionalno gardo, ministrstvo za domovinsko varnost in druge.

EPA

Potem, ko je do vdora že prišlo, so minile štiri ure, preden so prispele okrepitve. Predsednik Trump je osebno zavračal napotitev nacionalne garde in dovoljenje je potem izdal podpredsednik ZDA Mike Pence.

Voditelj televizije MSNBC, nekdanji republikanski kongresnik s Floride Joe Scaraborough meni, da je vzroke mogoče iskati tudi v sistemskem rasizmu. Scarborough je tudi obtožil Trumpa podžiganja vstaje proti ZDA in zahteval njegovo aretacijo skupaj z Giulianijem in Donaldom Trumpom mlajšim.

EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta