Slovenija je v zadnjem času dvignila svoj ugled in kredibilnost na Zahodnem Balkanu. To, da je Bosna in Hercegovina (BiH) dobila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji (EU), je tudi uspeh slovenske diplomacije, je ob koncu leta po poročanju Slovenske tiskovne agencije (STA) ocenila zunanja ministrica Tanja Fajon. V prvi polovici prihodnjega leta bodo sicer v ospredju prizadevanja za uspeh kandidature za Varnostni svet ZN.
BiH je s tem, ko je postala kandidatka za članstvo v EU, dobila pomembno politično sporočilo v času, ko v Evropi divja vojna, sama pa je notranje načeta in potrebuje svež zagon, je danes poudarila ministrica in napovedala nadaljnjo podporo Sarajevu. Fajonova je vesela, da se je v iztekajočem se letu Zahodni Balkan dvignil višje na agendi unije in je ta regiji - tudi spričo vojne v Ukrajini - poslala pomembna sporočila. Severna Makedonija in Albanija sta namreč začeli pristopna pogajanja, Kosovo pa je dobilo napoved vizumske liberalizacije. Opozorila pa je, da so trenutno razmere zelo resne v Črni gori. Državo pretresa politična in institucionalna kriza. Izrazila je upanje, da je bila njena misija v Podgorici, ki jo je ta teden na osebno povabilo visokega zunanjega predstavnika EU Josepa Borrella obiskala z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom, uspešna in da bodo v državi uspeli vzpostaviti ustavno sodišče ter delovanje institucij. "Upam, da Črna gora ne bo skrenila z evropske poti," je dejala. Ministrica je ta teden obiskala tudi Srbijo, januarja pa odhaja še na Kosovo in v BiH.
Nič več persona non grata
Tanja Fajon se je v Beogradu sestala tudi s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Zanimivo je, da so srbski režimski mediji in visoki funkcionarji vladajoče Srbske napredne stranke (SNS) še pred dvema letoma takratno evropsko poslanko napadali kot "idiotko", tako jo je žalil poslanec SNS Vladimir Đukanović, ki jo je imel tudi za "Sorosevo dijakinjo". Celo predsednik Vučić je lani marca očital njej in stranki SD "ukradeno judovsko vilo: Naša država se bo borila zoper organizirani kriminal pa tudi proti plenjenju judovske lastnine. Vendar bomo vsem mednarodnim organizacijam pisali, naj pojasnijo, kako je Fajonova v Sloveniji ukradla Moscovcijevo vilo." O tem so pisali tudi oblasti naklonjeni srbski mediji - kljub pojasnilom, da je stranka do vile prišla legalno, z zamenjavo, kot je te dni razlagal neodvisni srbski časnik Danas. Sedanji srbski zunanji minister Ivica Dačić, s katerim se je Fajonova v Beogradu zdaj tudi srečala, pa ji zameril, da "navija za del opozicije" in "diskreditira samo sebe". Šlo je za to, da je bila evropska poslanka Tanja Fajon tedaj posrednica v medstrankarskem dialogu in večkrat zaskrbljena nad potezami srbskih oblasti.
No, ta teden so jo v Srbiji sprejeli s toplimi dobrodošlicami. V hipu je bilo pozabljeno, da je bila gostja še ne tako daleč nazaj in za Srbijo tako rekoč "persona non grata". Vučić je tako izpostavil, da je "Slovenija ena najpomembnejših partneric Srbije, tako politično kot na področju gospodarstva, kjer je Srbija zainteresirana za nadaljnjo krepitev sodelovanja". Predsednik se je slovenski ministrici tudi čisto po bontonu seveda zahvalil za podporo Srbiji na njeni evropski poti. (bj)
V prvi polovici prihodnjega leta bodo sicer v ospredju prizadevanja za uspeh slovenske kandidature za nestalno članico Varnostnega sveta ZN v letih 2024 in 2025. Volitve v Generalni skupščini ZN bodo poleti, Slovenija, ki se za položaj poteguje z Belorusijo, mora prepričati najmanj 129 držav. Tanja Fajon verjame, da bo slovenska kandidatura uspešna, sploh če bodo vsi v politiki pri tem stopili skupaj, bo pa treba veliko energije vložiti v pridobivanje podpore zlasti držav v Afriki, Aziji in Latinski Ameriki. Projekt lahko vrne prestiž zunanji politiki, je dejala, ob tem pa poudarila, da bo Slovenija vselej zagovarjala mednarodni pravni red in temeljne pravice. "Upam, da bomo s tem uspeli prepričati," je dodala.
Ministrica računa ne le na podporo politikov, temveč tudi gospodarstvenikov, športnikov in kulturnikov. Želi si, da bi se v prizadevanja vključila tudi dosedanji predsednik Borut Pahor in bivši predsednik Danilo Türk, vendar trenutno z nikomer ne nameravajo sklepati pogodb o sodelovanju, saj imajo močno ekipo na ministrstvu in okrepljeno na veleposlaništvu pri ZN v New Yorku.
Tanja Fajon je izrazila zadovoljstvo ob skorajšnjem vstopu Hrvaške v schengen, po njenih besedah je to "najboljša novica za ljudi, saj ne bo več zapornic in kolon na meji", je pa ob tem poudarila, da je nujna reforma schengna, da bi zagotovili njegovo polno delovanje in ne bo več nadzora na notranjih mejah, kot je avstrijski na meji s Slovenijo.
Slovenska zunanja politika je bila "hiperaktivna, dosledna, pogumna, samozavestna in tudi ženska", je ministrica opisala delovanje od prevzema položaja v začetku junija. Zatrdila je, da so zunanjo politiko vrnili državljanom, okrepili so tudi gospodarsko diplomacijo. "Zunanja politika je bila v službi državljanov in gospodarstva po dveh letih ukradene zunanje politike, ki je služila le interesom vladajoče stranke," je dejala.