O nemški obrambni ministrici, ki so jo včeraj voditelji držav članic Evropske unije predlagali za novo predsednico Evropske komisije se je razpisala evropska izdaja časopisa Politico. Ursula von der Leyen je poliglotka, mati sedmih otrok, ki je končala študij medicine, preden je vstopila v politiko, piše omenjeni časopis.
Sliši se zelo pozitivno in obetavno in avtor se o 60-letnici, ki ima za fotoaparate in kamere vedno pripravljen nasmeh, zato vpraša, je to predobro, da bi bilo res. In v nadaljevanju nato razkrije tudi precej bolj problematičnih zadev v zvezi z najverjetnejšo predsednico najvišje izvršilne veje v Evropski uniji.
V Berlinu je odgovor na prej zastavljeno vprašanje povsem na dlani. "Von der Leyen je naša najšibkejša ministrica. A to je očitno dovolj, da postane predsednica komisije," je včeraj na Twitterju zapisal nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Prav tako Nemec, a socialni demokrat.
{twitter}https://twitter.com/MartinSchulz/status/1146075889916096513{/twitter}
A njegovo mnenje delijo tudi številni krščanski demokrati, ki pa o njej v javnosti ne želijo govoriti kritično. Ob tem raje pokažejo na stanje v nemški vojski. "Stanje v vojski je katastrofalno," je že pretekli teden, se pravi, da še preden je bila nominirana za omenjeni položaj, zapisal Rupert Scholz, ki je bil minister za obrambo, ko je nemško vlado vodil Helmut Kohl. "Trpijo celotne obrambne sposobnosti zvezne republike, kar je popolnoma neodgovorno," je dodal.
Očitki o korupciji
Ministrstvo von der Leynova vodi od leta 2014 in veliko je ljudi, ki meni, da je njeno ministrovanje zgrešeno. "Premalo je osebja in opreme, zato se posamezniki kar naprej soočajo s pomanjkanjem," je v svojem poročilu zveznemu parlamentu konec januarja zapisal Hans-Peter Bartels, sicer socialni demokrat. "Vojaki še zdaleč niso popolnoma opremljeni," je še dodal.
Kdo se lahko veseli njenega odhoda v Bruselj?
Njen hiter političen vzpon je včasih zbudil tudi špekulacije, da bi lahko nekoč stopila v čevlje Merklove. A njen neuspeh pri ureditvi razmer v vojski, je morebitno upanje po tem, da postane kanclerka, hitro zabrisal.
Ureditev razmer v nemški vojski, ki je od konca hladne vojne povsem podhranjena z resursi, je bila težka naloga. In von der Leynova je odgovornost za številne težave pripisovala svojim predhodnikom. Vendar pa zdaj, ko je že peto leto na čelu ministrstva, tega ne more več početi.
Na ministrstvu se je obdala z manjšo skupino ljudi, ki pozorno bdijo nad tem, da z ministrstva ne odtekajo informacije. Velik del vojske je užalila leta 2017, ko je v povezavi z odkritjem skrajnih desničarjev v vrstah vojske dejala, da vojska trpi zaradi šibkega vodenja na različnih ravneh. Zaradi tega je bila tarča kritik, da jo bolj zanima osebni ugled kot pa da bi podprla vojake.
Hkrati pa se je morala leta 2015 braniti zaradi očitkov o plagiatorstvu v času, ko je študirala medicino. Univerzitetna komisija je potrdila, da je von der Leynova v večjem delu dizertacije pomanjkljivo navajala vire, hkrati pa je ugotovila, da tega ni storila namenoma in da s tem ni spodkopala osnovne teze.
Ob vsem povedanem, pa nemški ministrici tudi pada priljubljenost v Nemčiji. Lani je namreč padla z lestvice desetih najbolj priljubljenih politikov v državi. In to je le še en razlog več, da bo njena stranka več kot zadovoljna, če bo odšla v Bruselj. Poleg tega bo moral nekdo prevzeti tudi vodenje ministrstva. In, če bo šlo vse po načrtih, bo njen položaj zasedla Annegret Kramp-Karrenbauer, ki jo je Merklova sama izbrala za svojo naslednico, decembra pa je postala tudi predsednica stranke CDU.