Nemčija kmalu brez E10 pri gorivih?

Artur Švarc
13.02.2023 04:00

E10, 95-oktanski bencin, ki ima dodanega do deset odstotkov biogoriva, bi lahko v Nemčiji že 2030 postal preteklost. Razlog?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Credit Free

Nemška okoljska ministrica Steffi Lemke želi pidelek porabljati izključno za hrano. V zadnjih desetih letih je E10 postal standard in od 2019 z evropsko uredbo tudi obveza. Prednosti E10 so, da zmanjšuje emisije CO2 in da za proizvodnjo goriva potrebujejo manj nafte. Za preostale je tu še vedno na voljo 98-oktanski E5. Ampak E10 ima tudi svoje slabosti, dokazano je slabši za motorje. Razlog nemške ministrice pa je povsem nekaj novega.

V državi, ki ima tako ali tako velikanske energetske probleme (pred dvema desetletjema so ugasili jedrske elektrarne, da zdaj kurijo premog), ministrica Steffi ​Lemke želi ukiniti E10, ker mora biti hrana po njenem hrana in ne gorivo. S tem bi živilska industrija imela na voljo več surovin, znižale bi se cene hrane, pa tudi pridelava na polju bi imela manj vpliva na okolje. Na drugi strani je glas povzdignilo nemško ministrstvo za transport, ker ima E10 pozitiven učinek na emisije CO2, ki jih ustvarja promet. Ministrica odgovarja, da ima avtomobilska industrija tako ali tako drugačne naloge in rešitve, da zmanjša emisije CO2 do leta 2030.

Oglasil se je tudi nemški ADAC, ki je opozoril, da bi ukinitev bioetanola kot dodatka pomenila tudi višje cene goriva. Nemčija, ki je bila odvisna od ruskega plina, se zdaj pretežno zanaša na svoje vetrne elektrarne, ki pa potrebujejo subvencije in posledično ima Nemčija drugo najdražjo ceno električne energije. Lignit, ki poganja znova odprte termoelektrarne, trenutno predstavlja kar 20 odstotkov električne proizvodnje in spreminja Nemčijo v eno najbolj energetsko umazanih držav v EU. (AA)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta