Državni sekretar Antony Blinken je ob najavi pomoči pojasnil, da gre za strelivo za raketne sisteme himars, topniške granate, brezpilotna letala, oklepna vozila in opremo za zaščito pred kemičnim, biološkim in jedrskim orožjem.
Bidnova vlada je ta mesec že naznanila dva svežnja pomoči v vrednosti 988 in 725 milijonov dolarjev. Gre za črpanje iz sklada, ki ga je z zakonom odobril ameriški kongres, in Biden želi, da se Ukrajini izplača, kolikor je mogoče, pred 20. januarjem, ko bo oblast prevzel Trump.
"Ukrajini bomo zagotavljali dodatno pomoč vse do konca sedanje vlade," je v četrtek novinarjem povedal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost John Kirby. Dodal je, da se ne namerava prepirati s prihodnjo Trumpovo vlado. Zagotovil pa je, da bo sedanja vlada storila vse, da bo Ukrajina v najboljšem možnem položaju, če bo prišlo do pogajanj.
Trump je v četrtek v pogovoru za revijo Time, ki ga je razglasila za osebnost leta 2024, dejal, da Ukrajine ne bo pustil na cedilu, vendar pa bo to pomoč uporabil kot vpliv na Ukrajino v prizadevanjih za konec vojne. "Želim, da se sklene dogovor, in edina pot do tega je, da Ukrajine ne pustimo na cedilu," je dejal Trump. Kot je dodal, bo ameriško podporo uporabil kot vzvod za končanje vojne.
"Odločno se ne strinjam z izstreljevanjem raket več sto kilometrov na rusko ozemlje. Zakaj to delamo? Mislim, da je to neumna odločitev, ker le poslabšujemo vojno," je dejal Trump o dovoljenju Bidnove vlade Ukrajini, da ameriške rakete dolgega dosega uporabi za napade na cilje v Rusiji.