Izraelska vojska je v soboto sporočila, da so bili v spopadu na severu območja Gaze ubiti štirje njihovi vojaki, še en vojak in rezervist sta bila huje ranjena. Ministrstvo za zdravje v Gazi pa je danes navedlo, da je bilo v zadnjih 24 urah na tem palestinskem ozemlju ubitih najmanj 28 ljudi.
S tem se je skupno število smrtnih žrtev od začetka vojne na območju Gaze oktobra 2023 povzpelo na 46.565, ranjenih je 109.660 ljudi, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP navedlo ministrstvo.
Z novimi štirimi smrtnimi žrtvami med izraelskimi vojaki se je skupno število vojakov, ubitih na območju Gaze, povišalo na 403, odkar je Izrael začel kopensko ofenzivo na tem palestinskem ozemlju po Hamasovem napadu 7. oktobra 2023, še poroča AFP.
Izraelska vojska je v soboto tudi sporočila, da je v kopenski operaciji v bližini Džabalije na severu Gaze ubila tri skrajneže.
Ob tem je civilno prebivalstvo v begunski četrti Nusejrat v osrednjem delu Gaze pozvala k umiku, saj načrtuje nove napade. Kot je navedla na omrežju X, so od tam bile izstreljene rakete na Izrael.
Malala Jusafzai: Izrael zdesetkal izobraževalni sistem v Gazi
Nobelova nagrajenka Malala Jusafzai je na mednarodni konferenci na temo izobraževanja deklic v muslimanskim državah opozorila, da je "Izrael zdesetkal celoten izobraževalni sistem" na območju Gaze. Muslimanske voditelje je ob tem pozvala, naj ne priznavajo talibanske vlade v Afganistanu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na konferenci, ki jo gosti Pakistan, je Malala Jusafzai napovedala, da bo vztrajno opozarjala na "izraelske kršitve mednarodnega prava in človekovih pravic". "Bombardirali so vse univerze, uničili več kot 90 odstotkov šol in brez razlikovanja napadli civiliste, ki so se zatekli v šolske zgradbe," je dejala.
"Palestinski otroci so izgubili svoja življenja in prihodnost. Palestinsko dekle ne more imeti prihodnosti, ki si jo zasluži, če bombardirajo njeno šolo in ubijejo njeno družino," je dodala.
Muslimanske voditelje je 27-letnica pozvala, naj "dvignejo svoj glas" in uporabijo svojo moč, da "pokažejo pravo vodilno vlogo, pravi islam", s tem da nasprotujejo omejevanju pravic žensk in deklet v Afganistanu.
Na dvodnevni konferenci v Islamabadu sodelujejo ministri in drugi pristojni za izobraževanje v več desetih državah z večinoma muslimanskim prebivalstvom. Kljub vabilu se je ne udeležujejo predstavniki talibanske vlade v Afganistanu.
"Enostavno povedano, za talibane ženske niso človeška bitja," je dejala Malala Jusafzai. "Svoje zločine zakrivajo s kulturnimi in verskimi opravičili." "Njihov cilj je jasen: ženske in dekleta želijo umakniti iz vseh vidikov javnega življenja in jih izbrisati iz družbe," je še povedala.
Malalo Jusafzai so pakistanski talibani leta 2012 ustrelili v obraz, ko se je kot 15-letna šolarka zavzemala za pravice žensk do izobraževanja. Njen aktivizem ji je leta 2014 prinesel Nobelovo nagrado za mir in postala je globalna zagovornica pravic žensk in deklet do izobraževanja.