Sodelujte in poimenujte največji teleskop v Sloveniji, ki je stal okoli 200 tisoč evrov

STA, M.D.
12.01.2025 16:42

Astronomski observatorij na Golovcu v Ljubljani je pridobil nov teleskop AZ800. S premerom zrcala 80 centimetrov je to največji teleskop v Sloveniji

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fakulteta Za Matematiko In Fiziko

Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani zdaj prek natečaja išče ime za ta teleskop. Predloge, ki naj bodo v slovenskem jeziku in povezani z astronomijo, zbira do 21. februarja.

Obrazec, prek katerega je mogoče oddati predlog, je objavljen na spletni strani (sta.si/qfFpRg) skupine za astronomijo fakultete za matematiko in fiziko. Sam teleskop je stal okoli 200.000 evrov, sredstva zanj pa je fakulteta pridobila deloma iz javnega razpisa, deloma je za to namenila lastna sredstva.

Nov teleskop se že nahaja v 5,5-metrski kupoli astronomskega observatorija na Golovcu, ni pa še v polni uporabi, saj poteka sanacija in nadgradnja kupole. Zaradi tega je teleskop pokrit in zaščiten, da ne bi prišlo do poškodb ali okvar. Sanacija kupole bo predvidoma opravljena do konca januarja in s tem se bodo nočna opazovanja lahko nadaljevala, je za STA pojasnil Samo Ilc s fakultete za matematiko in fiziko.

V omenjeni kupoli se je prej nahajal teleskop Vega, ki je imel premer zrcala 71 centimetrov in je deloval od leta 2004. Po menjavi z novim teleskopom ga je odkupil proizvajalec novega teleskopa, to je avstrijsko podjetje ASA. Pred Vego pa je bil v uporabi teleskop s premerom zrcala 25 centimetrov.

"Leta 2016 smo dobili še malo kupolo s premerom tri metre, v kateri se nahaja manjši teleskop Skywatcher z zrcalom premera 25 centimetrov. Poleg omenjenih imamo še nekaj manjših teleskopov, ki so predvsem namenjeni študentskim vajam, pogosto pa jih tudi postavimo širši javnosti na javnih dogodkih, kot so dnevi odprtih vrat in večeri na observatoriju," je pojasnil Ilc.

Nov teleskop bo opremljen z merilnimi instrumenti, ki bodo omogočali fotometrijo in spektroskopijo in lahko povedo fizikalne lastnosti zvezd, zvezdnih kopic in galaksij, je še pojasnil Ilc.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta