"Izraelski vladi smo dali jasno vedeti, da smo zaradi tega globoko zaskrbljeni," je dejal predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller in dodal, da izraelsko vlado še naprej pozivajo, naj nove zakonodaje ne uveljavi. Miller je izpostavil je ključno vlogo UNRWA pri razdeljevanju humanitarne pomoči v Gazi.
ZDA so, potem ko je Izrael objavil trditev, da je nekaj pripadnikov UNRWA sodelovalo v napadih teroristične skupine Hamas na Izrael 7. oktobra lani, prenehale financirati UNRWA, kongres pa je sprejel zakon o prepovedi obnovitve financiranja.
Po drugi strani Washington vztraja pri stališču, da ima UNRWA nepogrešljivo vlogo pri zagotavljanju pomoči Palestincem ne le v Gazi, ampak tudi na Zahodnem bregu in drugje v regiji. "Trenutno jih nihče ne more nadomestiti," je dejal Miller.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je medtem dejal, da bo imela uveljavitev zakonov, ki jih je v ponedeljek sprejel kneset, "uničujoče posledice za palestinske begunce na zasedenem palestinskem ozemlju". Dodal je, da je odločitev v nasprotju z mednarodnim pravom, poročajo tuje tiskovne agencije.
Že v ponedeljek je vodja UNRWA Philippe Lazzarini opozoril, da bo dejanje Izraela še okrepilo trpljenje Palestincev, zlasti ljudi v Gazi. Po njegovi oceni je prepoved dejavnosti UNRWA v Izraelu brez primere in predstavlja nevaren presedan.
Gibanje za pravice Palestincev: Slovenija mora sprejeti konkretne ukrepe
V zvezi z odločitvijo izraelskega parlamenta se je oglasilo tudi slovensko Gibanje za pravice Palestincev. Opozorili so, da bo ta ukrep v praksi onemogočil delo UNRWA tudi "na nezakonito okupiranih palestinskih ozemljih, v Vzhodnemu Jeruzalemu, Gazi in na Zahodnem bregu".
"V odziv na današnja ravnanja Izraela mora Slovenija sprejeti konkretne ukrepe. Doslednost politike to zahteva. Slovenija mora predlagati Generalni skupščini, da pridobi mnenje Varnostnega sveta ZN o zamrznitvi članskih pravic Izraela. To mnenje za Generalno skupščino ni zavezujoče in Slovenija mora usmeriti vse svoje zmožnosti, da se zagotovi večina, ki bo potrdila zamrznitev izraelskega članstva v Združenih narodih, dokler ta ne začne spoštovati svojih obveznosti in ne izpolni svojih mednarodnopravnih dolžnosti," so med drugim zapisali v izjavi za javnost.
Poudarili so, da je Slovenija v tem mesecu skupaj z Alžirijo sklicala zasedanje VS ZN zaradi krize na palestinskih ozemljih. Članice Varnostnega sveta so takrat izrazile jasno podporo UNRWA in opozorile na posledice predlaganih izraelskih zakonov, ki prepovedujejo njeno delovanje na območju Izraela in pod njegovo okupacijo.
Izraelska vlada in poslanci ter poslanke niso vzeli resno ne opozoril ZDA ne EU in Združenih narodov o pomenu delovanja UNRWA ter o nujnosti spoštovanja mednarodnopravnih obveznosti, ki jih ima Izrael.
Slovenija je bila med pobudnicami in podpisnicami izjave članic ZN, ki je pozvala k zadostnemu financiranju in zagotovitvi pogojev za varno delovanje UNRWA. "Slovenija mora sedaj narediti to, kar je sooblikovala, podpisala in k čemur se je zavezala," so še dodali v gibanju.
Do odločitve Izraela so bili kritični tudi v Londonu in Berlinu. Britanski premier Keir Starmer je dejal, da je globoko zaskrbljen, nemška vlada pa je sporočila, da je ogrožena nujna humanitarna pomoč več milijonom ljudi.
Izraelski poslanci so v ponedeljek sprejeli zakonodajo, s katero so UNRWA s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode.
Leta 1949 ustanovljena agencija ZN skrbi za humanitarno pomoč, izobraževanje, socialne storitve in zdravje za več milijonov palestinskih beguncev na območju Gaze, Zahodnem bregu, v Jordaniji, Libanonu in Siriji. UNRWA je ena največjih agencij ZN in ima okoli 40.000 zaposlenih, od tega 13.000 samo na območju Gaze.
Izrael že več mesecev opozarja, da se je v agencijo infiltriralo palestinsko islamistično gibanje Hamas. Trdi tudi, da je več njenih uslužbencev sodelovalo v napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani. UNRWA obtožbe zavrača.
Odločitev kneseta obsodili tudi Palestinci
Palestinsko predsedstvo na zasedenem Zahodnem bregu je v ponedeljek obsodilo izraelsko prepoved delovanja agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu od prihodnjega leta naprej. Hamas je prepoved označil za sionistično agresijo, Islamski džihad pa za stopnjevanje genocida nad Palestinci.
Urad palestinskega predsednika v Ramali je potezo ostro obsodilo. "Tega ne bomo dovolili (...) Prepričljivo glasovanje tako imenovanega kneseta kaže, da se Izrael spreminja v fašistično državo," so v ponedeljek sporočili iz urada.
Pri Hamasu so prepoved obsodili kot sionistično agresijo. "Menimo, da je to del sionistične vojne in agresije proti našemu ljudstvu," je sporočilo palestinsko islamistično gibanje. Medtem je zaveznica gibanja, skupina Islamski džihad potezo opisala kot stopnjevanje genocida nad Palestinci.