Po evropskih volitvah se glede na rezultate posameznih strank razmerja moči postavljajo na novo. Tako je očitno tudi s stranko Fidesz madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana, ki je pred volitvami sprožil bitko in ostro kampanjo proti vodilnim možem v največji evropski politični skupini, Evropski ljudski stranki (EPP). Zdaj, ko je jasno, da desničarski populisti niso dosegli tako dobrih rezultatov, kot so se jih nadejali, Orbanovi najtesnejši sodelavci prek medijev že sporočajo, da si želijo, da bi Fidesz vendarle ostala članica EPP. Tako je član Orbanovega kabineta in njegova desna roka Gergely Gulyas v začetku tedna za nemški časopis Die Welt izjavil, da je za Fidesz bolje, če ostane članica EPP. "Prav tako pa je najbolje za EPP, da nas obdrži."
Že prejšnji teden se je madžarska vlada za nedoločen čas odpovedala vzpostavitvi novih upravnih sodišč, ki so bila konec lanskega leta tarča kritik iz drugih delov Evrope zaradi zaskrbljenosti za neodvisnost madžarskega pravosodja. Z argumentom, da bi bila nova sodišča, katerih sodnike bi imenovala vlada, v središču številnih razprav v svetu, kar bi - četudi morda neutemeljeno - vrglo senco dvoma na neodvisnost sodstva. Vse to kaže, da so v stranki Fidesz kljub temu, da so dosegli na evropskih volitvah celo boljši rezultat kot pred petimi leti (tokrat so dobili 52 odstotkov glasov in s tem 13 od skupno 21 evroposlancev), ocenili, da se jim splača vztrajati v EPP. Člani slednje so sicer Fideszu zamrznili članstvo zaradi nespoštovanja vladavine prava, medijske svobode in pravic manjšin, a dejstvo je, da tudi EPP, ki je izgubila kar nekaj poslanskih sedežev, pri trgovanju za pozicije potrebuje tudi glasove poslancev Fidesza. Pa čeprav ti zdaj prav zaradi zamrznitve niso aktualni in tudi fideszovci ne bodo mogli zasesti evropskih pozicij, ki bodo pripadle EPP.
Kot poskus Fideszovega približevanja EPP je mogoče razumeti tudi podporo Manfredu Webru kot vodji poslanske skupine, kar pa slednjega kot vodilnega kandidata skupine za predsednika Evropske komisije najbrž ne mika. Fidesz sicer še vedno ne podpira Webrove kandidature za evropskega premierja. Vendar pa EPP in Socialni demokrati (S&D) tokrat niso dobili dovolj mandatov v Evropskem parlamentu, da bi lahko oblikovali večinsko koalicijo, zato bo povezovanje z liberalci (Alde) in Zelenimi ter iskanje kompromisov neizogibno. In tudi za te ima Gergely sporočilo. Pravi, da obstajajo vprašanja, glede katerih lahko Fidesz sodeluje tako s socialdemokrati kot tudi z zelenimi in liberalci, kar je dodatni dokaz, da želi Fidesz ostati v Evropskem parlamentu v tisti skupini političnih sil, ki bodo imele odločilni vpliv na politiko EU.
Orban je sicer še pred tednom dejal, da bi se lahko stranka Fidesz pridružila novi politični skupini, če se bo izkazalo, da nadaljnje delovanje v EPP ne bo skladno z madžarskimi nacionalnimi interesi. Znano je, da se je Orban spogledoval s predsednikom Lige in italijanskim notranjim ministrom Matteom Salvinijem, katerega usoda pa je zaradi vladne krize negotova. Tako Orbanu ne ostaja drugega, kot da poskuša prepričati tričlansko komisijo iz EPP, ki bo ugotavljala, ali Fidesz na Madžarskem še deluje po načelih, ki jih zasleduje ta politična skupina, da stranki odmrzne članstvo.