Pri ameriškem zveznem preiskovalnem uradu FBI so na letošnji črni petek opravili drugo najobsežnejše preverjanje ljudi, ki so želeli v prosti prodaji kupiti strelno orožje. V primerjavi z lanskim črnim petkom je številka narasla za enajst odstotkov, vsi podatki pa kažejo, da je v Ameriki prodaja orožja v porastu.
Agentje FBI so tako 29. novembra preverili kar 202.465 ljudi, kar je od leta 1998, ko so začeli te podatke beležiti, druga največja številka. Presežena je bila le na črni petek leta 2017, ko so morali uradniki v enem dnevu preveriti morebitno kriminalno ozadje 203.086 potencialnih kupcev strelnega orožja. Skrb zbuja, da ta številka krepko presega lansko, ko se je na črni petek, dan velikih popustov, za nakup orožja zanimalo 182.093 ljudi, kažejo statistični podatki. Pregled kartoteke osebe, zainteresirane za nakup orožja, običajno med drugim zajema preverjanje veljavnosti dovoljenja za nošenje orožja ter fizičnega in psihičnega zdravstvenega stanja, ni pa enako številu dejansko prodanih kosov orožja, pogosto pa je indikator trenda, kolikšno je v ZDA trenutno povpraševanje po strelnem orožju. Toda z orožjem, kupljenim na črni petek, bi zlahka opremili celotno moštvo ameriških marincev - teh je v redni sestavi okoli 182 tisoč.
Mark Oliva, direktor oddelka za stike z javnostjo pri Nacionalni fundaciji za športno streljanje, je za televizijo Fox označil preverjanje oseb, ki ga opravlja FBI, za najnatančnejši barometer, ki je na voljo za ocenjevanje stanja na področju prodaje orožja v ZDA. "To nam pove, da Američani 'volijo' tako, kot se jim finančno najbolj obrestuje, ko gre za uveljavljanje pravic drugega amandmaja ameriške ustave,“ je Oliva povedal za ameriško televizijsko postajo FOX Business. "Zanimivo, Američani v velikih količinah kupujejo strelno orožje, ki ga želijo imeti doma, celo politiki na nacionalni ravni in v nekaterih ameriških državah vse glasneje nasprotujejo omejevanju pravic iz drugega amandmaja ustave ZDA." Dodal je še, da odločitev za nakup orožja ni le kaprica, opisati jo je mogoče kot pomembno investicijo. "Američani se odločijo za investiranje svojih težko prigaranih dolarjev v uveljavljanje pravice do nošenja orožja, ki jim jo država daje, in kupijo orožje, ki ga želijo imeti, preden bi jim ameriški politiki to ustavno pravico vzeli," razmišlja Oliva.
Okrog 1,2 milijona kosov strelnega orožja so v ZDA prodali zgolj v letošnjem oktobru, kar je za 10,8 odstotka več kot oktobra lani, razkrivajo statistični podatki raziskovalcev pri Small Arms Analytics and Forecasting. Septembra so prodali 1,1 milijona kosov orožja, kar je prav tako za enajst odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Pričakujejo, da bo prodaja orožja dosegla vrhunec med letošnjimi božično-novoletnimi prazniki, sredi pritiska javnosti in politikov, da bi v ZDA zaostrili zakon o nadzoru nad orožjem.