"Pri sodelujočih od 5. do 11. leta starosti je bilo cepivo varno, dobro so ga prenesli, razvil pa se je tudi robusten odziv protiteles," sta sporočili podjetji po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Cepili so jih s po dvema odmerkoma po 10 mikrogramov cepiva, ki temelji na tehnologiji mRNK, v časovnem razmiku 21 dni. Starejše od 12 let cepijo z dvema odmerkoma po 30 mikrogramov.
Stranski učinki cepiva pri otrocih so bili podobni kot pri starostni skupini od 16 do 25 let, so pojasnili v Pfizerju in BioNTechu. Najpogosteje je šlo za bolečino in oteklino na mestu cepljenja, med pogostejšimi stranskimi učinki pa so bili še glavobol, mrzlica in povišana telesna temperatura. Dodali so, da nameravajo podatke kar se da hitro predložiti pristojnim organom v Evropski uniji, ZDA in drugod po svetu.
Testiranja za najmlajše še potekajo
V preizkušanje tega cepiva so vključili okoli 4500 otrok, starih od šest mesecev do 11 let, v ZDA, Španiji, na Finskem in Poljskem.
Čeprav je tveganje za hudo obliko covida-19 pri otrocih manjše, obstaja zaskrbljenost, da bi lahko koronavirusna različica delta povzročila več resnih primerov. Izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla je povedal, da se je v ZDA število primerov covida med otroki od julija povečalo za 240 odstotkov.