Poljska, Madžarska in EU: Kdo zganja pravni huliganizem

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
17.07.2021 05:00
Poljska nad evropsko pravo z ustavo, madžarski premier Orban nad komisijo s težkimi besedami. Pravna strokovnjakinja Janja Hojnik ugotavlja težnje po spremembi pravne narave EU.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Poljsko ustavno sodišče v postopku, ki ga je sprožil premier Mateusz Morawiecki, ugotavlja, ali je ima poljska ustava pravni primat pred evropskim pravom. Odločitev bo sicer znana v začetku avgusta. Že v četrtek je Sodišče Evropske unije (EU) v Luksemburgu odločilo, da novi poljski disciplinski senat za sodnike ni skladen s pravom EU. Dan prej, v sredo, pa je prav poljsko ustavno sodišče že vnaprej odločilo, da so take začasne odločitve Sodišča EU v Poljski neustavne.

Primat evropskega prava

Torej, smo vprašali profesorico za evropsko pravo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru dr. Janjo Hojnik, ali je res mogoče, da bi bilo nacionalno pravo nad evropskim pravom, če pa je država članica EU? "Nacionalno sodišče sicer lahko odloči, da je nacionalno pravo nad pravom EU, vendar to ni v skladu s pravom EU. Sodišče EU je namreč že leta 1964 razsodilo, da bi bila učinkovitost prava EU ogrožena, če bi posamezne članice smele posegati v pravo EU. Ta sodba je bila ponovno priznana z Lizbonsko pogodbo, kjer je v posebni izjavi zapisano spoštovanje primarnosti prava EU," jasno poudari Janja Hojnik.

"Sicer se večkrat zgodi, da se države članice s sodbami Sodišča EU ne strinjajo," nadaljuje strokovnjakinja. "To redno velja za zakonodajalce in vlade, ko Sodišče EU odloči, da je nacionalno pravo v nasprotju s pravom EU in ga je treba prilagoditi. Včasih pa nestrinjanje s Sodiščem EU izrazijo najvišja sodišča v državah članicah. Iz preteklosti poznamo celo sago konfliktov s Sodiščem EU na Češkem, nestrinjanje sta že izrazili dansko in britansko vrhovno sodišče pa nedavno nemško ustavno sodišče. Njegova sodba iz lanskega leta je gotovo prilila vodo na mlin prizadevanjem poljske in madžarske vlade, da bi degradirali primat prava EU."

Osebni Arhiv

Kako lahko EU doseže spoštovanje evropskega prava? "Sedaj je pomembno, da se Evropska komisija hitro odzove. Pravo EU ji omogoča tožbo proti Poljski pred Sodiščem EU. To ima možnost Poljski izreči denarno kazen. Tudi periodično v določenem znesku vse do spoštovanja sodbe," odgovarja sogovornica. "Dejstvo je, da posamezna država članica ne more spremeniti narave prava EU, katerega načela so bila postavljena že več desetletij pred vstopom teh držav članic v EU. Enako pa je tudi res, da ostale države članice ne morejo izključiti posamezne države članice iz integracije. To se lahko zgodi zgolj na prošnjo tiste države članice, ki želi iz EU izstopiti. To smo videli na primeru Združenega kraljestva. Bolj realna pot bodo politični pritiski institucij EU in pa pravna pot, torej tožba v Luksemburgu. V jedru se mora pravo EU enotno razlagati in uporabljati v vseh državah članicah. To je pravni steber EU, ki, če ga porušimo, pomeni zrušitev celotne EU. Tega pa večina držav članic gotovo ne bo dopustila."

Britanska pot je na voljo

Janja Hojnik doda: "Menim, da poljska in madžarska vlada slabo poznata osnove EU, ne vesta, v kakšne vrste integraciji sta. To jima očitno ne ustreza in zlasti madžarski premier Viktor Orban si prizadeva spremeniti samo naravo EU s tem, ko po EU širi zamisli o šibkejšem Evropskem parlamentu, ki pa se je prav zadnjih trideset let močno okrepil v svojih pristojnostih. Njegova je tudi zamisel o soglasnem odločanju kot prevladujočem načinu odločanja, kajti vemo, da danes to velja zgolj za deset odstotkov zadev. Nasprotno pa si nemška vlada prizadeva, da se veto odpravi še tam, kjer danes velja. Tako bi povečali učinkovitost odločanja institucij EU, čeprav na račun suverenosti držav članic. Vprašanje je prisotno že od začetkov EU, danes pa postaja vse bolj aktualno. EU se bo morala odločiti, kako naprej. No, imata pa Poljska in Madžarska zmeraj na voljo britansko pot, če ugotovita, da način delovanja EU ni po njuni meri."

Povejmo še, da je včeraj na Brdu pri Kranju ob zasedanju pravosodnih ministrov članic EU madžarska ministrica Judit Varga izjavila, da v zvezi z madžarsko prepovedjo "homoseksualne propagande v šolah" ni konflikta med nacionalnim pravom in evropskim pravom, češ, da je "zaščita naših otrok v skladu z listino EU o temeljnih pravicah". Premier Orban je včeraj na svojem nacionalnem radiu Evropsko komisijo celo obtožil "pravnega huliganizma". Kajti komisija je sprožila pravni postopek zoper Budimpešto zaradi diskriminacije oseb LGBT. Pravni postopek je komisija v četrtek sprožila tudi zoper Poljsko, saj je od leta 2019 več mest, občin in regij v tej državi razglasilo območja "brez ideologije LGBT". Državi imata dva meseca časa, da se odzoveta.

Na Brdu pri Kranju pa je včeraj tudi evropski komisar za pravosodje Didier Reynerds potrdil primarnosti prava EU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.