Požari v Avstraliji: Tudi slovenski gasilci ponujajo pomoč

Andreja Kutin Lednik
07.01.2020 16:23

Avstralsko gospodarstvo že čuti posledice požarov, a konec tedna pričakujejo nov vročinski val. Premalo ljudi in premalo letal, ocenjuje poveljnik slovenskih gasilcev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Požari v Avstraliji ne uničujejo le življenj, domov, živine in farm nasploh, višajo se tudi koncentracije prašnih delcev v glavnih mestih, in to več kot 20-krat nad mejno vrednostjo, kar je rekordna raven. Seveda to ni edini rekord letošnje sezone požarov, ki se je pričela rekordno zgodaj v rekordno toplem letu, po štirih zaporednih sušnih letih.

Nova normalnost, ki stane

To je nova normalnost, napovedujejo podnebni strokovnjaki, medtem pa vrh avstralske politike zanika težave zaradi spreminjanja podnebja oziroma dopoveduje, da so napori, ki jih dežela vlaga v zniževanje izpustov toplogrednih plinov, dovolj ter da zaradi ukvarjanja s podnebnimi spremembami država ne sme izgubiti delovnih mest in višati cen, je za Reuters dejal Angus Taylor, minister, zadolžen za nižanje emisij. Zato država, ki prispeva k skupnemu seštevku izpustov toplogrednih plinov 1,3 odstotka, ne namerava sprejeti višjih okoljskih zavez, zaradi požarov pa se življenje v deželi tam spodaj draži brez okoljskih ukrepov. Cene življenjskih potrebščin rastejo, ponudba prostih delovnih mest je najnižja v zadnjih sedmih mesecih. Premier Scott Morrison se je že sestal z glavnimi bančnimi in zavarovalniškimi družbami v državi in pozavarovalnicami širše, denimo nemškim Allianzem.

Pomagala bi lahko velika mednarodna akcija

Razmere seveda niso primerljive z našimi, a kljub temu slovenski gasilci pozorno spremljajo dogajanje. Franci Petek, poveljnik gasilske zveze Slovenije, ocenjuje, da v izrednih vremenskih razmerah in razdaljah avstralskim gasilcem primanjkuje predvsem kapacitet: "Na terenu imajo okoli 3000 gasilcev, sedaj še enako število vojakov, ki pa nimajo opreme, niti niso usposobljeni za to delo. V Sloveniji smo za večji požar na Krasu aktivirali 1500 gasilcev. Poleg tega jim manjka tehnične podpore iz zraka, kajti na tako obsežnih površinah lahko požare obvladuješ le z letali." Pomagala bi lahko le velika izredna mednarodna akcija kot ob nedavnih požarih na Švedskem. V akciji je sodelovalo pet držav, na koncu pa je požar pogasil dež. Kljub temu je akcija na bistveno manjšem območju stala 77 milijonov evrov, pove Petek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta