Precej višje število: Razkrili so, koliko Rusov so ubili na ukrajinski fronti

M.R.
17.04.2024 11:39

Število umrlih ruskih vojakov v Ukrajini je preseglo 50.000, je v svoji analizi ugotovila britanska medijska hiša BBC.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na ruski strani naj bi od začetka vojne v Ukrajini umrlo več kot 50 tisoč vojakov.
Reuters

To število je kar osemkrat višje od podatka v edinem ruskem poročilu o številu smrtnih žrtev, ki ga je Moskva objavila že septembra 2022. V drugem letu vojne je na bojiščih umrlo okoli 25 odstotkov več pripadnikov ruskih sil kot v prvem letu vojne, ki jo je z vdorom v Ukrajino 24. februarja 2022 začela Rusija. Glede na analizo, v kateri poleg BBC-ja sodelujejo tudi neodvisna medijska skupina Mediazona in prostovoljci, je bilo v drugem letu vojne ubitih 27.300 ruskih vojakov, kar kaže, da je imelo osvajanje teritorijev veliko ceno v človeških življenjih. Rusija te analize za BBC ni želela komentirati. 

Pogosto se med zavzemanjem ozemelj v Ukrajini uporablja izraz "stroj za mletje mesa", ki opisuje nemilostno žrtvovanje vojakov, s čimer so Rusi želeli izčrpati ukrajinsko vojsko.

Tudi izgube na ukrajinski strani večje

Dejansko število padlih Rusov pa je verjetno še precej večje. V analizi BBC-ja namreč niso vključene žrtve v vrstah milice v regijah Doneck in Lugansk, ki so ju zavzeli Rusi.  

Sicer tudi ukrajinska stran zelo redko poroča o žrtvah na svoji strani. Predsednik Volodimir Zelenski je februarja letos dejal, da je bilo v dveh letih ubitih 31.000 ukrajinskih vojakov, a ocene, ki temeljijo na ameriških obveščevalnih podatkih, govorijo, da so tudi izgube na ukrajinski strani večje. 

Grobovi padlih ukrajinskih vojakov v mestu Harkov
EPA

Število ubitih ruskih vojakov je naglo naraslo januarja lani, ko je ruska vojska začela ofenzivo v pokrajini Doneck. Inštitut za vojne študije (ISW) poroča, da so Rusi v boju za mesto Vugledar uporabili neučinkovite frontalne napade v obliki "človeških valov". "Zaradi zahtevnosti terena, pomanjkanja borbene moči in neuspešnih poskusov presenečenj za ukrajinske sile so bili uspehi majhni, izgube pa velike," je zapisal ISW. Še en velik skok števila ruskih žrtev se je pojavil lansko pomlad pri zavzemanju mesta Bahmut, pri čemer je ruski vojski pomagala najemniška vojska Wagner. 

Sedaj že pokojni vodja Wagnerja Jevgenij Prigožin je tedaj ocenil, da je izgubil 22.000 vojakov. Veliko žrtev na ruski strani pa je zahtevalo tudi lansko zavzemanje Avdijivke. 

Prostovoljci, ki sodelujejo z BBC-jem in Mediazono, od začetka vojne štejejo nove grobove na 70 pokopališčih v Rusiji. Satelitski posnetki prikazujejo, da so oblasti od začetka spopadov precej razširile območja, na katerih so grobovi. 

Rusija je v začetku vojne lahko za svoje zahtevne operacije uporabila profesionalne vojake, a so številne kmalu ubili oziroma ranili, zaradi česar so jih oblasti zamenjale s slabše izurjenimi posamezniki, ki niso imeli veliko izkušenj. Med njimi so bili prostovoljci, civilisti in tudi zaporniki. 

Wagner proti ministrstvu za obrambo 

Prav zaporniki so bili ključni za uspeh ruskega "stroja za mletje mesa". ​Zaradi nemilostne bojne taktike in brutalne discipline si je Wagner pridobil tudi zastrašujoč ugled. Vojake, ki bi se brez ukaza umaknili z nekega območja, so ubili na samem mestu. Moskva je Prigožinu dovolila, da je od junija 2022 lahko novačil zapornike. Tisti, ki so postali borci, so se na bojiščih v imenu ruskih oblasti borili kot pripadniki zasebne vojske.

EPA

Wagner je zapornike novačil vse do februarja 2023, ko so se odnosi med najemniško vojsko in Moskvo začeli ohlajati. Zaporniki, ki so se pridružili Wagnerju, so lahko po šestih mesecih bojev, če so jih preživeli, odkorakali na prostost. Po smrti Prigožina je rusko obrambno ministrstvo nadaljevalo s podobno politiko novačenja, a z eno pomembno spremembo - boriti se morajo do smrti oziroma do konca vojne, poroča BBC. Poleg tega BBC dodaja, da so nekatere zapornike poslali na bojišče brez predhodnega urjenja. To naj bi za britansko medijsko hišo potrdila vdova, ki je dejala, da je njen mož z obrambnim ministrstvom podpisal pogodbo o pridružitvi ruskim silam 8. aprila lani, tri dni pozneje pa se je že boril na bojišču. 21. aprila je umrl.

BBC še poroča, da je kar polovica zapornikov, ki jih je v svoje enote vključil Wagner, umrla v prvih treh mesecih bojevanja. Polovica tistih zapornikov, ki so pogodbo podpisali z obrambnim ministrstvom, pa je umrla že v prvih dveh mesecih bojevanja. 

Nekdanji zaporniki so pričali, da so njihovi soborci plačali visoko ceno. "Prijatelj, če se prijaviš, bodi pripravljen umreti," je zapisal Sergej na spletnem forumu nekdanjih zapornikov, ki so se odločili pridružiti vojski. Sergej trdi, da se je enoti Nevihta, ki jo sestavljajo bivši zaporniki, pridružil oktobra lani. Drugi član foruma pa je zapisal, da se je pred petimi meseci pridružil Nevihti in da je v njegovem vodu, ki ga je sestavlja sto vojakov, ostalo le še 38 vojakov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta