Po svetu letos ubitih skoraj sto novinarjev, daleč največ v Gazi

STA, A.L.
08.12.2023 14:25

Letos je bilo med opravljanjem svojega dela po svetu ubitih 94 novinarjev, kar je 27 več kot lani, je razvidno iz poročila, ki ga je danes objavila Mednarodna zveza novinarjev (IFJ).

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poleg 61 ubitih palestinskih novinarjev, štirih izraelskih in treh libanonskih je IFJ na Bližnjem vzhodu letos zabeležila še smrti treh medijskih delavcev v Siriji.
EPA

Tako kot lansko so tudi letošnje leto zaznamovale smrti novinarjev na vojnih območjih. V Gazi je od 7. oktobra življenje izgubil več kot en novinar na dan.

"Letos je bilo v konfliktu v Gazi ubitih 72 odstotkov vseh ubitih novinarjev po svetu," je zapisala IFJ in navedla, da jih je bilo v palestinski enklavi od 7. oktobra ubitih 68. Po oceni zveze je vojna v Gazi za novinarje najbolj smrtonosen spopad, odkar je leta 1990 začela beležiti smrti novinarjev med opravljanjem dolžnosti.

Poleg 61 ubitih palestinskih novinarjev, štirih izraelskih in treh libanonskih je IFJ na Bližnjem vzhodu letos zabeležila še smrti treh medijskih delavcev v Siriji. Ob tem je opozorila, da so bili palestinski novinarji v Gazi žrtve vsesplošnega obstreljevanja izraelske vojske. Mednarodno skupnost na čelu z Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC) je zato pozvala k preiskavi in pregonu odgovornih.

393 novinarjev in medijskih delavcev ostaja v zaporih

"IFJ zahteva nujno ukrepanje na svetovni ravni, da se ustavi to prelivanje krvi. Naraščanje števila smrtnih žrtev, zlasti v Gazi, zahteva takojšnjo pozornost," je ob objavi poročila poudarila predsednica IFJ Dominique Pradalie.

Med 94 ubitimi novinarji in medijskimi delavci je devet žensk. V Evropi najnevarnejša država za novinarje ostaja Ukrajina, kjer so bili letos ubiti trije. V Aziji so medtem v tem letu našteli sedem smrti predstavnikov sedme sile, v Afriki pa pet.

Po podatkih IFJ se je število ubitih novinarjev letos zmanjšalo v Severni in Južni Ameriki, in sicer z lanskih 29 na sedem. Vendar pa številni drugi zločini proti novinarjem v teh dveh regijah ostajajo nekaznovani - v Mehiki se denimo 96 odstotkov napadov na novinarje ne konča s kazenskim pregonom.

Medtem 393 novinarjev in medijskih delavcev ostaja v zaporih. Največ jih je zaprtih na Kitajskem in v Hongkongu, in sicer 80. Sledijo Mjanmar (54), Turčija (41) in Rusija skupaj z okupiranim polotokom Krim (40).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta