Poslanci Evropskega parlamenta so v torek tehnološkim podjetjem omogočili, da lahko avtomatsko pregledujejo vsa zasebna sporočila uporabnikov elektronske pošte in drugih komunikacijskih storitev, opozarjajo poslanci nemške Piratske stranke kot člani politične skupine Zelenih v Evropskem parlamentu. Po njihovi razlagi to omogoča začasna uredba o uporabi tehnologij za obdelavo podatkov za namene boja proti spolni zlorabi otrok na spletu.
"Sprejetje prve uredbe EU o množičnem nadzoru je žalosten dan za vse, ki se zanašajo na brezplačne in zaupne komunikacije in nasvete, vključno z žrtvami zlorab in mediji. Uredba je smrtni udarec zaupnosti digitalne korespondence," je sporočil nemški poslanec Patrick Breyer. Z neselektivnim iskanjem po njegovih besedah ne bomo zaščitili otrok, ampak jih z razkritjem njihovih zasebnih fotografij neznanim osebam celo ogrozili in kriminalizirali. "Že tako preobremenjeni preiskovalci bodo morali pregledovati na tisoče sporočil, ki za kriminalistične preiskave niso pomembna. Žrtve tako groznega kaznivega dejanja, kot je spolna zloraba otrok, si zaslužijo ukrepe, ki preprečujejo zlorabo. Pravi pristop bi na primer bil, da bi okrepili tajne preiskave otroških pornografskih mrež in zmanjšali dolgoletne zaostanke pri obdelavi, iskanju in ocenjevanju zaseženih podatkov," meni Breyer.
Pirati so proti
Marcel Kolaja iz češke Piratske stranke dodaja, da poštarji ne odpirajo zasebnih pisem, da bi ugotavljali, ali pošiljamo karkoli spornega. Enako bi moralo veljati tudi za splet. "Začasna uredba bo povzročila nepovratno škodo naši temeljni pravici do zasebnosti, kriminalci pa se bodo preselili na platforme, kjer tehnično nadzora ni mogoče izvajati," opozarja Kolaja.
Evropska komisija je namreč napovedala, da bo pripravila uredbo, na podlagi katere bodo podjetja, ki ponujajo storitve spletnega komuniciranja, morala obvezno pregledovati komunikacije uporabnikov, pravijo v evropski Piratski stranki. Ker je nekdanja članica sodišča EU Ninon Colneric potrdila, da gre za kršitev temeljnih pravic, Patrick Breyer že išče žrtve, ki bi jo bile pripravljene s tožbo izpodbijati. "Da lahko žrtve spolnega nasilja o zlorabi svobodno govorijo in poiščejo pomoč v varnem okolju, je ključno, da lahko komunicirajo varno in zaupno. Ta varen prostor se jim zdaj jemlje," trdi Breyer.
Iz Evropskega parlamenta so po sprejetju začasne uredbe sporočili, da so poslanci sprejeli zakonodajni akt, ki bo otroke pri uporabi elektronske pošte, klepetalnic in sporočil bolje in učinkoviteje zaščitil pred spolnimi zlorabami in izkoriščanjem. Ta zakonodaja se bo uporabljala največ tri leta. Če bi se v tem času dogovorili o stalni zakonodaji za preprečevanje spolne zlorabe otrok na spletu, pa bo v uporabi še krajše obdobje.
Ponudniki storitev morajo v ta namen uporabljati tehnologije, ki čim manj posegajo v zasebnost. Nova pravila ne veljajo za zvočne komunikacije, sporočajo iz parlamenta. So pa poslanci vztrajali, "da je treba uvesti ustrezne postopke in pritožbene mehanizme, da lahko posamezniki vložijo pritožbe, če menijo, da so bile kršene njihove pravice". S predhodnimi ocenami učinka in posvetovanjem bodo imeli državni organi za varstvo podatkov boljši nadzor nad tehnologijami, ki jih uporabljajo ponudniki storitev, navajajo v parlamentu.
Nepopolni kompromis
Poročevalka, nemška poslanka politične skupine Demokratov in socialistov (S&D) Birgit Sippel pojasnjuje, da je dogovor med Evropskim parlamentom in Svetom EU, ki med evropskimi institucijami predstavlja države članice, kompromis med varstvom zasebnosti uporabnikov in odkrivanjem spolnih zlorab otrok na spletu. Ta kompromis je bil podlaga za sprejetje začasne uredbe. "Morda ni popoln, je pa učinkovita začasna rešitev za naslednja tri leta. Evropska komisija mora zdaj nujno predlagati dolgoročno rešitev, ki bo nadgradila standarde varstva zasebnosti iz začasnih pravil in omogočila bolj ciljano pregledovanje zasebnih sporočil," pravi Sipplova.
Zakonodajna sprememba je bila nujno potrebna, da bodo lahko ponudniki spletnih storitev še naprej izvajali prostovoljne ukrepe za preprečevanje in boj proti razširjanju spletnih vsebin, povezanih s spolno zlorabo otrok, potem ko se od decembra 2020 v celoti uporablja evropski zakonik o elektronskih komunikacijah za ponudnike elektronske pošte, klepetalnic in sporočilnih storitev, so sporočili iz Evropskega parlamenta. Evropska komisija namerava še v tem letu predlagati trajnejše rešitve te problematike.