V prihodnjih treh dneh se bosta Zahodna Evropa in Skandinavija soočili z ekstremnimi zimskimi razmerami, ki jih bo pospremila nevihta, ki se bo ob prehodu prek Irske in Velike Britanije še krepila.
Omenjeni državi že danes pričakujeta obilne snežne padavine in nevihte. Ciklon pa se bo to noč še dodatno okrepil ob prehodu prek Severnega morja in nato prinesel obilne snežne nevihte do Norveške. Satelitski posnetki nad Atlantikom, ki so nastali včeraj zjutraj, so pokazali razvoj nevihte severno od Azorov. Sistem se je med prehodom proti zahodni Evropi postopoma razvil v veliko nevihto. Napovedi kažejo, da bo nevihta pojutrišnjem nato dosegla jug Skandinavije.
Jutri in pojutrišnjem bi lahko na Norveškem in Švedskem zapadlo med 40 in 80 centimetrov snega
Obilne snežne padavine pričakujejo na jugu Irske in v severnem delu srednje Anglije. Ko bo nevihta prišla do Skandinavije, se pričakuje, da bo na Danskem in na jugu Švedske deževalo, ker bo zaradi nizkega zračnega tlaka prodrl toplejši zrak. Največje količine snega pa lahko pričakujejo na jugu Norveške in v osrednjem delu Švedske, kjer bi lahko v dveh dneh zapadlo od 40 do 80 centimetrov snega.
To bo precej povečalo možnost snežnih plazov. Tudi v prihodnjih tednih bi se lahko nadaljevale nestabilne zimske razmere s pogostim sneženjem, ki jih bodo na območju severnega Atlantika in Evrope spremljali spremenljivi vremenski vzorci.
Na letališčih po Evropi in ZDA težave zaradi snega in leda
Na letališčih v več evropskih državah se danes spopadajo s težavami zaradi snega in leda. Na Otoku so zaradi močnega sneženja zaprli več letališč. V nemškem Frankfurtu so morali odpovedati več kot 100 poletov, nekaj poletov je odpadlo v Münchnu, okoli 70 so jih odpovedali na amsterdamskem letališču. V delu ZDA pa pričakujejo veliko snežno neurje.
Na frankfurtskem letališču, ki je najbolj prometno v Nemčiji, so zaradi zimskega vremena s sneženjem, žledom in ledenim dežjem danes odpovedali 120 letov, je povedal tiskovni predstavnik upravljavca letališča, družbe Fraport.
V Münchnu je bila zjutraj odprta ena vzletno-pristajalna steza, drugo pa so čistili, je poročala dpa. Zmanjšana vidljivost zaradi sneženja je povzročila daljše intervale med vzleti in pristanki, letala pa je bilo treba tudi odmrzovati.
Potnike so pozvali, naj se za informacije o svojih letih obrnejo na posamezne letalske prevoznike.
Zamude so danes tudi na letališču Stuttgart v jugozahodni Nemčiji, je povedala tiskovna predstavnica letališča. Glavna težava je poledica, je pojasnila.
Tudi v delih Anglije močno sneži, zato sta letališči v Manchestru in Liverpoolu zaprli vzletno-pristajalne steze. Tudi osrednje letališče v Birminghamu je čez noč za več ur prekinilo obratovanje, saj so morali očistiti sneg z vzletno-pristajalne steze.
Letališče Bristol je bilo zaprto v soboto, a so ga malo pred polnočjo znova odprli. Letališke oblasti so sicer opozorile, da bo prihajalo do zamud.
Za večji del osrednje Anglije, dele severozahodne Anglije in Walesa zaradi snega in ledenega dežja velja oranžno vremensko opozorilo, drugo najresnejše. V višjih predelih Walesa in severne Anglije naj bi zapadlo do 30 centimetrov snega. Ponekod v osrednji in jugozahodni Angliji ter južnem Walesu so ostali brez električne energije.
Na amsterdamskem letališču Schiphol, ki je pomembno evropsko vozlišče, je bilo zaradi snežnih razmer odpovedanih 68 letov, več kot 200 pa jih je imelo zamude, piše na spletni strani letališča. Odpovedi so bile v glavnem za evropske destinacije, a tudi na dolge razdalje, saj so bile ukinjeni poleti v Newark in Detroit v ZDA.
V Španiji danes ni snežilo, je pa za severni del države veljalo rumeno vremensko opozorilo zaradi vetra. Potniki na letališčih so se soočali z velikimi zamudami, nekateri leti na letališčih v Madridu in Barceloni z evropskih destinacij pa so bili odpovedani, vključno s potovanji iz Frankfurta, Kölna, Münchna, Amsterdama, Rotterdama, Liverpoola, Manchestra, Londona in Pariza.
V delu ZDA pa se danes obeta močno sneženje. Nacionalna meteorološka služba je izdala vremenska opozorila za Kansas in Missouri, pa tudi za širše območje, ki se razteza vse do glavnega mesta ZDA na vzhodni obali. Ogrožena naj bi bila območja, na katerih živi okoli 70 milijonov ljudi. Sneženje je že zajelo del ameriškega Srednjega zahoda. (STA)