Ruski vojaki naj bi iz Kazahstana odšli že kmalu

Vojislav Bercko
11.01.2022 17:23

Tuje sile naj bi v kratkem zapustile državo, v kateri so pomagale zatreti proteste in utrditi položaj predsednika Kasima-Žomarta Tokajeva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Tako, kot so ruski specialci hitro prišli,
naj bi tudi hitro odšli.

EPA

Napoved ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, ki je pred nekaj dnevi glede razmer v Kazahstanu dejal, da je "včasih zelo težko prepričati Ruse, ko so v tvoji hiši, da odidejo", se očitno ne bo uresničila. Kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev, ki je krvavo zatrl proteste zaradi zvišanja cen utekočinjenega plina, pa tudi demokratičnega deficita v državi, je namreč povedal, da bo 2500 tujih vojakov, ki jih je poklical na pomoč, v prihodnjih dneh začelo zapuščati to srednjeazijsko državo.

"Glavna misija mirovnih sil CSTO je bila uspešno izpolnjena," je v videokonferenčnem nagovoru članom vlade in parlamenta ponovil Tokajev. Organizacijo pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO) z Rusijo na čelu, v njej pa so poleg Kazahstana še Armenija, Belorusija, Kirgizistan in Tadžikistan, je sredi najhujših nemirov povabil Tokajev in ruski predsednik Vladimir Putin se je takoj odzval ter poslal okoli dva tisoč specialcev. Zahod se je ob tem verjetno spomnil na podobno akcijo Rusov spomladi 2014 na ukrajinskem Krimu, ko se "zeleni možici", kot so domačini poimenovali vojaške specialce brez (ruskih) oznak, prišli - in ostali do danes.

Tokajev, ki je 2. januarja začete proteste označil za poskus državnega udara in zanje obtožil profesionalce ter oborožene skrajneže iz Srednje Azije, Afganistana in z Bližnjega vzhoda, je sicer še konsolidiral svojo moč. Na mesto predsednika vlade je ustoličil svojega 49-letnega podpornika Alihana Smailova, ki ga je soglasno potrdil parlament. Toda še bolj bode v oči, da je politično pokopal svojega 81-letnega mentorja in predhodnika, prvega in do do leta 2019 edinega predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva. Ob začetku nemirov, v katerih je umrlo najmanj 164 civilistov in 18 pripadnikov varnostnih sil, ranjenih je bilo skoraj 3000 ljudi, aretiranih pa okoli deset tisoč, ga je Tokajev pred dnevi najprej nasledil na čelu vplivnega varnostnega sveta, nato pa se je znebil več Nazarbajevovih zaveznikov, ki so zavzemali pomembne položaje. Med drugim je bil odstavljen in nato v soboto aretiran direktor obveščevalne agencije Karim Masimov. Tokajev je zdaj dejal, da je Nazarbajev ustvaril sloj bogatih ljudi, celo po mednarodnih standardih. "Menim, da je napočil čas, da se poklonimo ljudem v Kazahstanu ter jim sistematično in redno pomagamo," je poudaril Tokajev in opozoril, da bodo zelo dobičkonosna podjetja morala vplačevati denar v državni sklad.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta