Sedaj je uradno: Najvišja gora sveta Mount Everest je še višja, kot je veljalo doslej

Gregor Grosman, STA
08.12.2020 11:26
Skupine znanstvenikov iz dveh držav so višino gore izmerile tako, da so splezale na njegov vrh in od tam merile višino s pomočjo naprav GPS in tudi ob upoštevanju že znane višine določenih nižje ležečih točk.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Najvišji vrh sveta Mount Everest je uradno še višji, kot je veljalo doslej. In to za kar 86 centimetrov. To je sporočil kitajski zunanji minister Wang Yi, ki je prek videokonference pojasnil, da je najvišja gora na svetu po novem visoka 8848,86 metra. "Everest je večni simbol prijateljstva med Nepalom in Kitajsko," je dejal zunanji minister Nepala Pradeep Kumar Gyawali, ki je skupaj s kitajskim kolegom razglasil rezultate meritev. Doslej je veljalo, da je visok 8848 metra, kolikor so leta 1954 izmerili indijski znanstveniki. Od takrat je meritve najvišje gore na svetu opravilo več skupin strokovnjakov, ki pa so zmeraj prišli do nekoliko drugačnega rezultata.

Znanstveniki iz Nepala in Kitajske so izmerili višino najvišje gore na svetu.
EPA

Izračun, ki ga je posredoval kitajski minister, je rezultat skupnega dela znanstvenikov iz Nepala in Kitajske, na meji med katerima je najvišja gora na svetu. Državi sta se za sodelovanje pri tem projektu dogovorili lani ob obisku kitajskega predsednika Xi Jinpinga v Nepalu. Pred tem so kitajske meritve, opravljene leta 2005 kazale, da je vrh gore visok "zgolj" 8.844,43 metra, torej približno 3,7 metra manj kot meritev izvedena v 50. letih prejšnjega stoletja.

EPA

Skupine znanstvenikov iz obeh držav so višino Mount Evresta izmerile tako, da so splezale na njegov vrh in od tam merile višino s pomočjo naprav GPS in tudi ob upoštevanju že znane višine določenih nižje ležečih točk. Nepalska ekipa je meritve opravljala lani, kitajska pa letos. Pri izračunu višine so upoštevali tudi silo težnosti in izračune v okviru računalniškega modela.

Christian Gerlach z bavarske akademije za znanost, kjer se ukvarjajo tudi z geodezijo in preučevanjem ledenikov, je ocenil, da nova višina Mount Evresta ni le posledica novih metod merjenja, temveč se je gora najverjetneje tudi dejansko spremenila. Med možnimi razlogi je omenil premikanje tektonskih plošč, močan potres iz leta 2015, zaradi katerega se je spremenila višina več okoliških gora ter taljenje snega in ledu na vrhu gore zaradi podnebnih sprememb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta