Odkar je predsednik Združenih držav Amerike Joe Biden januarja letos nastopil mandat, je več kot 20 ameriških diplomatov in drugega osebja na ameriškem veleposlaništvu na Dunaju poročalo o simptomih, ki spominjajo na skrivnostni havanski sindrom.
O primerih na Dunaju je najprej poročal časnik New Yorker, novico pa je pozneje potrdilo tudi ameriško zunanje ministrstvo in še dodalo, da primer intenzivno preiskujejo. Dunaj je sicer že dolgo časa znan po tem, da tam potekajo diplomatska srečanja, zlasti v času hladne vojne pa se ga je prijel sloves pogostega prizorišča vohunskih dejavnosti. Trenutno tam potekajo diplomatski pogovori med ZDA in Iranom o poskusu ponovne vzpostavitve jedrskega sporazuma.
Najmanj 20 tisoč hercev je frekvenca, ki lahko poškoduje sluh
O prvih primerih havanskega sindroma so poročali leta 2016, ko so se pri ameriških in kanadskih diplomatih v kubanski prestolnici pojavili simptomi, kot so vrtoglavica, izguba ravnovesja in sluha, napadi tesnobe in kognitivna megla. ZDA so Kubo sprva obtožile tako imenovanega zvočnega napada, raziskava iz leta 2019 pa je pri prizadetih diplomatih celo odkrila možganske anomalije, a so kubanske oblasti odločno zanikale vse obtožbe. Incidenti so kljub temu prispevali k napetemu ozračju med obema državama.
Teoretično obstajata dve vrsti zvočnih napadov, visoko- in nizkofrekvenčni. Vendar bi, kot je za BBC pojasnil strokovnjak na področju uporabe zvoka kot orožja dr. Toby Heys, pri slednjih morali uporabiti veliko število nizkotonskih zvočnikov. Glede na to, da so diplomati simptome bolezni razvili v prostorih veleposlaništva, je zato malo verjetno, da bi pri tej metodi napadalci ostali neopaženi. Bolj verjetna je druga možnost,da so za napad uporabili frekvence, višje od 20.000 hercev, ki lahko poškodujejo sluh, čeprav jih ne slišimo. Tako imenovane ultrazvočne frekvence je poleg tega tudi lažje usmeriti. Ultrazvok se pogosto uporablja v medicinske namene, zato gre za dobro raziskano tehnologijo. Obstajajo tudi zvočniki, namenjeni domači rabi, ki zvok usmerijo in bi ga lahko prenesli tudi skozi steno. Vendar bi naprava, potrebna za takšen napad, morala biti precej velika, obenem pa bi njena uporaba verjetno prizadela tudi druge ljudi v okolici - med drugim tudi napadalca samega.
Tretja možnost, ki je po mnenju nekaterih znanstvenikov najverjetnejša, je, da gre za napade z usmerjenim mikrovalovnim sevanjem. Kot je pisalo v poročilu ameriške Nacionalne akademije znanosti (NAS), objavljenem decembra lani, se znaki takšnega napada ujemajo z značilnimi simptomi, o katerih so poročali diplomati, možgani pa lahko mikrovalove zaradi tako imenovanega Freyevega efekta celo zaznajo kot zvok.
Prototip takšnega orožja, imenovanega Medusa, je leta 2004 razvilo ameriško podjetje, vendar naj bi projekt opustili, češ da ga zaradi etičnih pomislekov niso mogli preizkusiti na ljudeh. Takšni pomisleki pa naj ne bi ovirali nasprotnic ZDA, kot sta Rusija in morda Kitajska, je za britanski Guardian povedal profesor za nevrologijo in etiko James Giordano, ki ga je ameriška vlada zaposlila kot svetovalca po prvem izbruhu havanskega sindroma leta 2016.