V največji evropski politični grupaciji Evropski ljudski stranki (EPP), pripada ji 217 od skupno 751 poslancev, iz Slovenije jih je pet, se manj kot dva meseca pred evropskimi volitvami, ki bodo konec maja, krepijo pozivi za izključitev madžarske članice Fidesz premiera Viktorja Orbana iz njenih vrst. V ponedeljek zvečer je vodja EPP Joseph Daul sporočil, da bo politična skupščina krščansko-demokratske politične družine o tem sklepala na sestanku v Bruslju 20. marca.
Fidesz "naš" ali "njihov"
Da vprašanje sprožitve postopka za izključitev Fidesza uvrstijo na dnevni red skupščine, je bilo po pravilih nujnih vsaj sedem zahtev članic EPP iz vsaj petih držav članic Evropske unije (EU). Daul je povedal, da je glasovanje o izključitvi Fidesza zahtevalo dvanajst od 51 strank v EPP - in to iz devetih držav. Po francoski tiskovni agenciji AFP so to finska stranka Kokoomus, švedski Zmerna stranka in krščanski demokrati, belgijski krčansko-demokratski stranki CDV in CDH, luksemburška krščansko-socialna stranka CSV, grška Nova Demokracija, litovska TS/LKD, norveška Hoyre, nizozemska krščansko-demokratska stranka CDA ter portugalski desnosredinski socialdemokratska (PSD) in Ljudska stranka (CDS-PP). Danes se je zahtevi priključila še trinajsta stranka Fine Gael iz desete države, Irske.
Skupščino EPP, ki bo Fidesz 20. marca imela na tapeti, sestavljajo predsedstvo EPP, vodstvo grupacije v Evropskem parlamentu in predstavniki strank članic. Za izključitev kakšne članice je po statutu EPP dovolj "večina glasov prisotnih članov skupščine". V EPP nekateri omenjajo možnost, da bi Fideszu članstvo v EPP samo zamrznili, torej suspendirali. Med tistimi, ki v EPP menijo, da Fidesza ne bi kazalo izključiti, so po naših virih tudi takšni, ki se bojijo, da bi to bila zgolj voda na predvolilni mlin skrajnodesničarskih in evroskeptičnih strank v vseh državah članicah. Fideszu predvoline ankete za maj napovedujejo osvojitev 13 sedežev in ti bi ob izključitvi iz EPP nemara šli k desničarski evroskeptični skupini Evropa narodov in svobode. Toda iz Fidesza so sporočili, da si želijo ostati v EPP, je poročal britanski Reuters.
Na plakat še Timmermans
Kot je znano, je mnoge v EPP in v Bruslju razburila že od lani trajajoča negativna kampanja, ko je Fidesz domovino prelepil s portreti ameriškega poslovneža madžarsko-judovskega rodu Georgea Sorosa. Tega v Budimpešti neženirano obtožujejo, da kroji migrantsko politiko Evropske unije. Portretu Sorsa so na plakatih februarja dodali še portret predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja. Luksemburžan prav tako kot madžarski premier prihaja iz vrst EPP. Pod smehljajoča se portreta je Fidesz na plakat zapisal: "Tudi vi imate pravico vedeti, kaj pripravlja Bruselj. Hočejo uvesti obvezno kvoto za sprejem priseljencev, oslabiti pravice držav članic glede obrambe meja, želijo pospešiti priseljevanje z migrantskimi vizumi."
Predvolilne projekcije
V drugi projekciji sestave naslednjega Evropskega parlamenta iz začetka marca, ki temelji na preseku nacionalnih javnomnenjskih raziskav in predpostavki, da bo sedežev 705, in zaradi brexita ne več 751, bi EPP osvojila 181 sedežev ali 25,7 odstotka. To je dva manj kot v projekciji, objavljeni sredi februarja. Leta 2014 je EPP dobila okoli 30 odstotkov, dvanajst sedežev ji jih je prinesel madžarski Fidesz. V zadnji projekciji EPP sledijo socialdemokrati (S&D). S 135 ali dobrimi 19 odstotki sedežev bi ostali druga sula. Pred petimi leti so dobili okoli 25 odstotkov. Stranki tako skupaj zdaj ne bi imeli več kot polovice sedežev. Na tretjem mestu so tako kot v projekciji iz sredine februarja liberalci (Alde) s 75 sedeži ali enajstimi odstotki. Na zadnjih volitvah so dobili okoli devet odstotkov sedežev. Sledi skupina desnih in evroskeptičnih strank, Evropa narodov in svobode (ENF), z italijansko Ligo Mattea Salvinija in francosko Nacionalno fronto Marine Le Pen. Tej skupini se obeta največje izboljšanje, saj naj bi dobila 59 ali 8,4 odstotka vseh sedežev. Sedaj jih ima manj kot pet odstotkov. Zmerni evroskeptiki Evropski konservativci in reformisti (ECR) bi dobili 46 sedežev ali 6,5 odstotka. Leta 2014 so dobili okoli devet odstotkov sedežev. Izgubili bi tudi Levica in Zeleni. Levica naj bi padla z 52 na 47 sedežev, Zeleni pa z 52 na 49. Obe bi imeli okoli sedem odstotkov. Evropa svobode in neposredne demokracije (EFDD) naj bi ostala pri okoli šestih odstotkih sedežev. Nove stranke in gibanja bi si razdelila 66 sedežev.
13
konservativnih strank zahteva izključitev Fidesza iz EPP