Ameriški časnik New York Times je pred kratkim navajal ameriškega uradnika, ki je dejal, da naj bi v spopadih z ruskimi silami na ukrajinski strani umrlo okoli 70 tisoč vojakov, ranjenih pa da naj bi bilo do 120 tisoč.
Aprila letos se je v javnosti znašla tudi ocena števila ukrajinskih žrtev, ki naj bi jo imelo ameriško obrambno ministrstvo. Takrat se je govorilo o 17.500 žrtvah, nenaden skok tega števila v zadnjih mesecih pa da naj bi bilo mogoče povezati z ukrajinsko protiofenzivo na jugu države, kjer so ruske sile trdno vkopane in Ukrajincem praktično ne dovoljujejo večjega preboja.
Britanska medijska hiša BBC je danes objavila reportažo z obrobja bojišč, kjer oskrbujejo ranjence in tudi preštevajo umrle ukrajinske borce. Avtor je zapisal, da je Ukrajina od junija, ko je protiofenzivo začela, spremenila svojo taktiko. A na začetku je po besedah ukrajinskega poveljnika, ki ga navaja avtor reportaže, vsak dan umiralo na ducate mladih na novo izurjenih bojevnikov.
Zakaj je število žrtev tajno?
Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hanna Maliar je pred kratkim izjavila, da bo objava podatkov o žrtvah na ukrajinski strani predmet kazenskega postopka. "Zakaj je to tajen podatek?" se je retorično vprašala in odgovorila: "Ker v času vojne sovražnik število mrtvih in ranjenih uporablja za predvidevanje naših naslednjih dejanj. Če bi sovražnik imel to informacijo, bi razumel naše naslednje korake."
Po podatkih Združenih narodov naj bi v Ukrajini v času ruske ofenzive umrlo 9177 civilistov.
Glede na oceno ameriških oblasti naj bi Rusija utrpela precej več žrtev. Okoli 120 tisoč mrtvih, a ruska populacija je precej večja od ukrajinske, nadaljuje avtor reportaže. "Ukrajinski vojaki na fronti pravijo, da je sposobnost Rusije, da absorbira bolečino, neomejena," še na koncu zapiše avtor prispevka, nato pa navede izjavo poveljnika brigade polkovnika Oleksija. Vprašal ga je namreč, kaj družinam pove, ko padejo borci.
"Prosim jih za odpuščanje, ker nisem zagotovil varnosti. Morda sem slab vodja, slab načrtovalec. Zahvalim se jim, za kar so dali za ta boj."
Ukrajina ob zaostritvi spopadov na jugu države odredila evakuacije otrok
Oblasti v Kijevu so danes odredile evakuacijo otrok iz petih vasi v bližini frontne črte na jugu Ukrajine, kjer se po navedbah ukrajinskih oboroženih sil spopadi zaostrujejo. Ukrajinska vojska naj bi prodirala skozi ruske obrambne linije v okolici vasi Robotine, ki so jo po lastnih trditvah ponovno zavzeli v ponedeljek.
"Zaradi težkih varnostnih razmer in sovražnikovega obstreljevanja bo iz petih vasi v regiji Zaporožje prisilno evakuiranih 54 otrok s 67 spremljevalci," je v objavah na družbenih omrežjih zapisalo ukrajinsko ministrstvo, pristojno za reintegracijo ozemelj, ki jih je zasedla Rusija.
Ukrajinske sile so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP danes sporočile tudi, da so prodrle skozi eno od ruskih obrambnih linij pri vasi Robotine. Vas na južni fronti, ki leži približno 80 kilometrov južno od Zaporožja, so Ukrajinci po lastnih navedbah ponovno zavzeli v ponedeljek.
"Ukrajinske sile so uspešno prodrle v smeri vasi Verbove," je danes za ukrajinske medije dejal predstavnik ukrajinske vojske Andrij Kovaljov. Dodal je, da njihove enote zadržujejo osvojeno ozemlje in napadajo rusko topništvo.
Ukrajina je junija začela dolgo pričakovano protiofenzivo, potem ko je nakopičila zaloge orožja z Zahoda in oblikovala napadalne bataljone, vendar je bil doslej njen napredek počasen. Analitiki po navedbah AFP sicer trdijo, da je nedavno zavzetje vasi Robotine dokaz, da lahko ukrajinske sile dosežejo določene uspehe pri prebijanju ruskih obrambnih linij na jugu.
Kako prepoznavajo trupla?
Avtor je bil tudi v eni izmed mrtvašnic, ki naj bi jih bilo več vzdolž bojne linije. "Vreče s trupli prinesejo na dvorišče, eno po eno, nato pa se prične iskanje indicev za prepoznavo trupla. V prvi vreči je truplo mladega moškega, ki ima še odprte oči, njegovi roki pa sta položeni prek naročja. Obraz je porezan, na stranskem delu noge pa ima rano. Prinesejo še eno vrečo. Manjkajo prsti, na uniformi pa sta kri in blato z bojišča," opisuje avtor.
Delavci v mrtvašnici prerežejo žepe, ki so polni. Najdejo ključe, mobilni telefon, denarnico z družinskimi fotografijami. Ob smrti ti predmeti pomagajo pri prepoznavi trupla.
V nadaljevanju avtor zapiše, da je bilo pripeljanih še več trupel, a da mu omejitve glede poročanja ne dovoljujejo, da bi navedel, koliko jih je bilo. Trupla prepoznavajo tudi borci, ki jih pripeljejo s tovornjakom in si med ogledovanjem prižigajo cigarete. "Pogledajo vsako truplo, da bi videli, če gre za vojaka iz njihovega voda, čete ali bataljona," opisuje novinar BBC-ja.