Združeni narodi pa so opozorili, da je bilo v potresu prizadetih več kot sedem milijonov otrok, na tisoče pa bi jih lahko umrlo.
"Priča smo najhujši naravni katastrofi v evropski regiji WHO v zadnjem stoletju in še vedno spoznavamo njeno razsežnost," je na današnji novinarski konferenci v Koebenhavnu dejal regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge.
Evropska regija WHO obsega 53 držav, vključno s Turčijo. Sirija je del sosednje vzhodnosredozemske regije WHO.
Kot je opozoril Kluge, so potrebe po pomoči prizadetim v potresu, ki je po zadnjih podatkih terjal več kot 40.000 življenj, ogromne in naraščajo iz ure v uro. Po njegovih besedah približno 26 milijonov ljudi tako v Turčiji kot v Siriji potrebuje humanitarno pomoč.
Kluge je še dejal, da je organizacija "sprožila največjo napotitev ekip nujne medicinske pomoči" v 75-letni zgodovini WHO za Evropo. V Turčijo je tako doslej prispelo 22 ekip nujne medicinske pomoči.
Število smrtnih žrtev preseglo 40.000
Število smrtnih žrtev katastrofalnih potresov, ki so prejšnji teden prizadeli Turčijo in Sirijo, se je po zadnjih podatkih povzpelo nad 40.000. V Turčiji so našteli že 35.418 mrtvih, je danes sporočil turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, v Siriji pa zaenkrat beležijo najmanj 5900 mrtvih.
Območje na jugovzhodu Turčije v bližini meje s Sirijo je prejšnji ponedeljek prizadel katastrofalen potres z magnitudo 7,8, ki mu je sledil še potres magnitude 7,5. Turški državni organ za upravljanje nesreč in izrednih razmer (AFAD) pa je doslej zabeležil še več kot 2400 popotresnih sunkov, poroča turška tiskovna agencija Anadolu.
Po podatkih turških oblasti so v začasna bivališča namestili že okoli 1,2 milijona ljudi, postavljenih je bilo več kot 206.000 šotorov, s prizadetih območij pa so evakuirali 400.000 ljudi. Koordinator ZN za humanitarno pomoč Martin Griffiths, ki je v ponedeljek prispel v sirski Alep, pa je opozoril, da pričakuje, da bi lahko končno število smrtnih žrtev preseglo 50.000.
Iz Turčije medtem tudi osem dni po potresih še vedno prihajajo poročila o preživelih, ki so jih rešili izpod ruševin uničenih zgradb. V prizadeti provinci Hatay so reševalci po poročanju lokalnih medijev danes več kot 200 ur po prvem potresu uspešno rešili dve ženski.
Pri Unicefu se bojijo, da je v potresu umrlo na tisoče otrok
Združeni narodi pa so opozorili, da je bilo v silovitem potresu prizadetih več kot sedem milijonov otrok, ob tem pa izrazili bojazen, da jih je v katastrofi umrlo več tisoč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"V Turčiji znaša skupno število otrok, ki živijo v desetih provincah, ki sta jih prizadela potresa, 4,6 milijona. V Siriji je prizadetih 2,5 milijona otrok," je v Ženevi danes dejal tiskovni predstavnik Sklada ZN za otroke (Unicef) James Elder.
Pri Unicefu se bojijo, da je v potresu umrlo na tisoče otrok, je še dejal Elder in opozoril, da je "tudi brez preverjenih številk tragično jasno, da bodo številke še naprej naraščale".
Glede na naraščajoče število žrtev je tudi jasno, da bo v tem uničujočem potresu veliko otrok izgubilo starše, je dodal.
Elder je opozoril tudi na težke razmere, v katerih so se znašli preživeli. Družine z otroki "spijo na ulicah, v nakupovalnih centrih, šolah, mošejah, na avtobusnih postajah in pod mostovi ter ostajajo z otroki na prostem".
Pri tem so izpostavljeni nizkim temperaturam, je še dejal Elder in opozoril na poročila o naraščajočem številu otrok, ki trpijo zaradi podhladitve in okužb dihal, poroča AFP.