Streliva jim zmanjkuje, volje za vojevanje ne

Bahmut je skoraj obkoljen, a Wagnerjevi plačanci se jezijo na rusko obrambno ministrstvo, da jim ne dobavi streliva. Tega primanjkuje tudi Ukrajincem, kar pa njihovega poveljnika ne moti, da ne bi napovedoval protiofenzive

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V ukrajinskem obstreljevanju separatistične doneške regije je bila včeraj na svojem domu ranjena tudi 66-letna Svetlana Bojko.
Alexander Ermochenko

Ukrajinska vojska si še naprej prizadeva za ohranitev nadzora nad mestom Bahmut na vzhodu Ukrajine, ki je pod vedno večjim pritiskom ruske najemniške skupine Wagner. Obe strani sicer priznavata, da jima zmanjkuje streliva, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).

Neprizanesljivo

Po sobotnih podatkih britanskih obveščevalcev je vzhod Bahmuta v rokah skupine Wagner, zahod pa še pod nadzorom ukrajinske vojske. Nekateri vojaški strokovnjaki dvomijo o smiselnosti nadaljnjih prizadevanj za obvladovanje Bahmuta, a poveljnik ukrajinskih kopenskih sil Oleksandr Sirski pravi, da s tem pridobivajo čas za pripravo na protiofenzivo. "Največji junaki zdaj so branilci, ki držijo na svojih plečih vzhodno fronto in povzročajo največje možne izgube. Ne prizanašajo ne sebi ne sovražniku," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP navedel v soboto.

Vodja ruske najemniške skupine Wagner Jevgenij Prigožin pa je v videu, tudi objavljenem v soboto, sporočil, da so njegovi borci blizu administrativnemu središču Bahmuta. Na posnetku stoji na strehi visoke stavbe in kaže proti poslopju v daljavi. "To je stavba mestne uprave, to je središče mesta. To je kilometer in 200 metrov stran," je dejal, medtem ko je v ozadju slišati bobnenje. Po besedah Prigožina je trenutno najpomembnejše, da dobijo več streliva, da se bodo lahko "premaknili naprej". Vodja skupine Wagner, sicer zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina, se je vpletel v merjenje moči z ruskim obrambnim ministrstvom. Večkrat je razglasil zmage na bojišču pred rusko vojsko in jo obtožil, da ne želi deliti streliva z Wagnerjevimi plačanci.

Obstreljevanje

Streliva zmanjkuje tudi ukrajinski strani. Poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA telefoniral načelniku štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA Marku Milleyju, da bi ga opozoril na nujno potrebno dostavo streliva in tehnične opreme. Poleg tega je treba okrepiti zračno obrambo države, je dejal. Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je za nemški časnik Bild am Sonntag dejal, da je pomanjkanje streliva problem "številka ena" v boju proti ruskim okupatorjem. "Nemčija bi res lahko bolj pomagala s strelivom. S topniškim strelivom," je dejal.

O streljanju so danes poročali tudi iz mesta Herson na jugu Ukrajine. Po ruskem umiku konec lanskega leta ruska vojska menda še vedno redno obstreljuje mesto. Pri tem so umrli trije ljudje, dve osebi sta ranjeni. Herson je glavno mesto ene od regij, ki si jih je Rusija septembra lani enostransko priključila, a jih še ne nadzira v celoti. Separatistični župan regije Doneck Aleksej Kulemzin pa je sporočil, da sta bila pri njih v ukrajinskem obstreljevanju ubita dva človeka, več pa ranjenih.

Manjišine

Najnovejše poročilo britanskega obrambnega ministrstva naj bi medtem odkrivalo, da ruske oblasti v tej specialni vojni operacij, kot je napad na Ukrajino imenoval ruski predsednik, v veliki meri ščitijo bogatejše sloje in prebivalce velikih mest pred posledicami vojne v Ukrajini. Analizirali so namreč od kod prihaja največ padlih vojakov v tej vojni. Tako naj bi bilo število ubitih vojakov iz vzhodnih regij Rusije verjetno več kot 30-krat večje kot tistih iz Moskve. Posebno prizadete naj bi bile etnične manjšine. Poročilo, ki ga je britansko ministrstvo objavilo danesj, kaže, da so najbogatejšima mestoma Moskvi in Sankt Peterburgu prizanesene "izjemno velike izgube". "To še posebej velja za družine državne elite," navajajo. "Največje posledice pa so za etnične manjšine. V Astrahanu je okoli 75 odstotkov ubitih vojakov iz manjšinskih skupnosti Kazakov in Tatarov," je ena od ugotovitev iz poročila. Zaščita premožnejših in vplivnejših delov prebivalstva bo po ocenah britanskih obveščevalnih služb verjetno ostala glavna skrb ruskega vojaškega vodstva.

Britansko obrambno ministrstvo od začetka ruske invazije v Ukrajini pred več kot letom dni dnevno objavlja najnovejše informacije o poteku vojne, pri čemer se sklicuje na obveščevalne podatke. Moskva London seveda obtožuje ciljno usmerjene dezinformacijske kampanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta