Sumljive smrti ruskih oligarhov

ZUR
08.09.2022 06:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vladimir Putin je Ravilu Maganovu nagrado za življenjsko delo podelil pred slabimi tremi leti.
Sputnik

Kaže, da je lahko za človeka v Rusiji usodno, če je vpliven, zlasti v svetu naftne industrije. O tem priča podatek, da je letos v sumljivih okoliščinah umrlo vsaj deset ruskih oligarhov.

Zadnji v nizu je Ravil Maganov, predsednik uprave ruske naftne družbe Lukoil, ki je preminil pred nekaj dnevi, potem ko naj bi bil padel skozi okno bolnišnice v Moskvi. Predstavniki Lukoila so potrdili njegovo smrt, vendar so sporočili samo to, da je Maganov "preminil po hudi bolezni". Ruska tiskovna agencija Tass je njegovo smrt označila za samomor, potem ko je anonimni vir zanjo potrdil, da so Maganova sprejeli v bolnišnico po srčni kapi in da je užival antidepresive. Tuji mediji pišejo, da je Maganov nasprotoval vojni v Ukrajini in da je uprava Lukoila po začetku invazije pozvala h koncu konflikta ter izrazila sočustvovanje z žrtvami "te tragedije". Lukoil je največja ruska zasebna družba, v kateri se je Maganov zaposlil leta 1993. Le dve leti pozneje je v njej prevzel vodilni položaj. Leta 2019 je od ruskega predsednika Vladimirja Putina prejel nagrado za življenjsko delo.

Njegova smrt je samo ena v nizu sumljivih smrti ruskih oligarhov po začetku invazije na Ukrajino. Prvi primer je bila smrt 60-letnega Leonida Šulmana, izvršnega direktorja Gazproma. Konec januarja so ga našli mrtvega v kopalnici v njegovi počitniški hiši v Leningrajski oblasti. Ob truplu so našli poslovilno pismo, zato so preiskovalci sklenili, da je naredil samomor. Nato so 25. februarja, le dan po začetku invazije na Ukrajino, obešenega našli Aleksandra Tjuljakova, namestnika direktorja Gazproma, odgovornega za varnost in kadrovanje. Ker so ob truplu našli poslovilno pismo, so tudi njegovo smrt obravnavali kot samomor.

Ruskega oligarha Mihaila Watforda, njegov pravi priimek je bil Tolstošeja, ki je obogatel z naftnimi posli, so 28. februarja našli obešenega na njegovem domu, vendar ne v Rusiji, ampak v mestu Sari v Veliki Britaniji. Ker policija ni odkrila dokazov o vpletenosti drugih ljudi v njegovo smrt, jo je razglasila za "nepojasnjeno".

Policija je 23. marca v Nižnem Novogorodu odkrila trupla Vasilija Melinikova, njegove soproge Galine in njunih dveh sinov. Preiskovalci so sklenili, da je Melinikov najprej z nožem do smrti zabodel člane svoje družine, nato pa sodil sebi. Družinski prijatelji in svojci tej zgodbi ne verjamejo. V družinskem stanovanju v Moskvi so 18. aprila mrtve našli tudi Vladislava Avajeva, nekdanjega podpredsednika Gazprombanke, njegovo soprogo in hčer. Oblasti so primer obravnavale kot umor in samomor. Gazprombanka je tretja največja banka v Rusiji, tesno povezana z energetskim sektorjem.

Aprila so v vili v španskem letovišču Lloret de Mar našli truplo Sergeja Protosenja, nekdanjega menedžerja podjetja Novateki. Katalonska policija je poročala, da so ga našli obešenega na vrtu, medtem ko so zabodeni trupli njegove žene in hčere našli v njunih sobah. Sklenili so, da ju je ali ubil oligarh sam in nato storil samomor ali pa je vse tri ubil nekdo drug ter potem poskušal vse prikazati kot dvojni umor in samomor.

Aleksandra Subotina, izvršnega direktorja Lukoila, so našli mrtvega 8. maja v hiši nekega šamana, ki naj bi mu bil pomagal zdraviti "mačka". Šaman je na njegovi koži naredil majhno zarezo in vanjo vbrizgal žabji strup, ki menda sproži bruhanje. Toda Subotin ni začel bruhati, temveč ga je začelo močno boleti v prsih. Stanje se mu je naglo poslabšalo in naslednje jutro so ga našli mrtvega. Umrl naj bi bil zaradi srčne kapi.

Junija je Polina Palant našla trupli svojega očeta Jevgenija in njegove soproge Olge. Oba sta bila večkrat zabodena. Jevgenij Palant je bil ruski multimilijonar in solastnik abhazijskega mobilnega operaterja A-mobil. Jevgenij naj bi bil zaradi ljubosumja umoril soprogo in storil samomor.

Julija so našli mrtvega še Jurija Voronova, izvršnega direktorja in ustanovitelja ladjarske družbe, ki sodeluje pri Gazpromovih projektih na Arktiki. Bil je ustreljen v bazenu na svojem domu v Leninskem. (zur)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta