(SVET) Letošnji april v Belgiji najbolj smrtonosen od druge svetovne vojne

D.Ži, STA
18.05.2020 06:50

Po Evropi se danes nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji se bodo v več državah začele odpirati šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

18.45

Na Švedskem aprila zabeležili največ smrti v mesecu dni v skoraj treh desetletjih

Švedska, ki je bila zaradi manj strogih ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa deležna svetovne pozornosti, je aprila zabeležila 10.458 smrti, kar je največ v mesecu dni v zadnjih skoraj 30 letih, kažejo danes objavljeni statistični podatki. Švedska za razliko od večine evropskih držav ni uvedla strogih omejitev gibanja. "Vrniti se moramo v december 1993, ko je v enem samem mesecu umrlo več ljudi" kot aprila letos, je številke pospremil švedski statistik Tomas Johansson.
18.00

Zunanji ministri za koordinirano odpiranje meja med članicami EU pred poletjem

Zunanji ministri več držav Evropske unije, tudi Slovenije, so se danes zavzeli za koordiniran pristop k ponovnemu odpiranju meja med članicami EU. Nemški minister Heiko Maas je poudaril, da si bodo prizadevali za odprtje meja pred poletjem. Slovenski minister Anže Logar je dejal, da je Slovenija pripravljena sprejeti turiste v prihodnjih tednih.
17.15

V Rusiji zaskrbljeni zaradi okužb z novim koronavirusom v Dagestanu

V Rusiji so zaskrbljeni zaradi skokovitega povečanja okužb z novim koronavirusom v Dagestanu. V zadnjem dnevu so po poročanju ruske tiskovne agencije Tass zabeležili za 86 odstotkov več okužb. Ruski predsednik Vladimir Putin je že napovedal, da naj bi v regijo na severu Kavkaza napotili dodatno opremo, zdravstvene delavce ter teste.
16.45

Pozitivni prvi rezultati testiranja cepiva proti koronavirusu v ZDA

Ameriško biotehnološko podjetje Moderna danes poroča o pozitivnih vmesnih rezultatih prve faze kliničnega testiranja njihovega cepiva proti novemu koronavirusu. Pri sodelujočih so namreč zaznali imunski odziv. Cepivo mRNA-1273 je glede na prve rezultate pri osmih ljudeh, ki so ga prejeli, proizvedlo enako močan imunski odziv, kot ga je opaziti pri ljudeh, ki okrevajo po okužbi z novim koronavirusom.
13.20

V Belgiji 15,7 smrti na 1000 prebivalcev

Pretekli mesec je bil najbolj smrtonosen april v Belgiji od druge svetovne vojne. Aprila letos so zabeležili 15,7 smrti na 1000 prebivalcev, aprila 1941 pa 16,3 smrti na 1000 prebivalcev. Pretekli mesec je v Belgiji, ki jo je novi koronavirus močno prizadel, umrlo 14.790 ljudi, kar je precej več od običajnih manj kot 9000 v aprilu.
"April 2020 je bil najbolj smrtonosen april od druge svetovne vojne, tako po absolutnem številu smrti kot po številu na prebivalca," so sporočili raziskovalci z bruseljske univerze VUB. Aprila letos so zabeležili 15,7 smrti na 1000 prebivalcev, aprila 1941 pa 16,3 smrti na 1000 prebivalcev.

Reuters

V Italiji odprli bare in restavracije, frizerske salone in cerkve

Italijani gredo danes prvič po 10. marcu lahko na kavo v bar, na kosilo v restavracijo, k frizerju ali k maši. V Italiji se je namreč začela druga faza rahljanja ukrepov za zajezitev pandemije covida-19. Premier Giuseppe Conte je ob tem opozoril Italijane, da je pot do konca epidemije še dolga in da ne smejo popustiti.
Tako morajo še naprej upoštevati predpisano medsebojno razdaljo. V zaprtih prostorih, kot so trgovine ali javni promet, je obvezna uporaba zaščitnih mask ali druge zaščite za nos in usta.

epa
Reuters

Bolnišnice v Sao Paulu tik pred zlomom

Število okuženih z novim koronavirusom v Braziliji strmo narašča. V zadnjih 24 urah so potrdili skoraj 8000, skupno doslej 241.080. Za covidom-19 je umrlo 16.118 ljudi, med njimi 485 v zadnjem dnevu, je sporočilo brazilsko ministrstvo za zdravje. Oblasti v Sao Paulu opozarjajo, da so tamkajšnje bolnišnice tik pred zlomom.

Reuters

Po Evropi se odpirajo šole, restavracije in muzeji

Po Evropi se danes nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji se bodo v več državah začele odpirati šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji.
Restavracije in bare bodo lahko med drugim odprli v Italiji, a so lastniki pretekli teden sporočili, da bodo številni gostinskih lokali ostali zaprti. Za to so se odločili zaradi strogih pravil za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki jih bodo morali upoštevati.
V slovenski zahodni sosedi bodo vrata odprli tudi frizerji, trgovine na drobno, muzeji in knjižnice, po cerkvah pa bodo znova dovoljene maše. Bazilika svetega Petra v Vatikanu bo ob tem znova odprla vrata tudi za turiste.

epa

Bela hiša zdaj za žrtve covida-19 krivi tudi CDC

Na vrh seznama Bele hiše glede krivcev za pandemijo novega koronavirusa in smrti zaradi covisa-19 se je v nedeljo prebil Center za nadzor nad boleznimi (CDC) zaradi zamud pri razvoju testa, vendar pa je zdravstveni minister ZDA Alex Azar agencijo branil in razložil, da CDC ni bil nikoli mišljen kot steber za masovno testiranje v ZDA.
Dejstvo je, da so ameriški strokovnjaki pri CDC zavrnili že uporaben in dober test Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je sicer tudi visoko na seznamu Bele hiše kot eden od krivcev za pandemijo koronavirusa v ZDA. CDC se je januarja spravil razvijat lasten test, ga razvil, začel pošiljati naokrog po državah, a ugotovil, da ne deluje in ga odpoklical, nato pa proti koncu februarja izdela novega delujočega. Zamuda je bila, vendar pa konec februarja v ZDA nihče ni jemal resno koronavirusa, še najmanj vlada predsednika Donalda Trumpa. Razen delne prepovedi potovanj iz Kitajske v ZDA in zavračanja pandemije kot izmišljotine demokratov ter medijev ukrepov ni bilo. Številne raziskave so doslej že ugotovile, da so koronavirus v ZDA prinesli Evropejci. Trumpov gospodarski svetovalec Peter Navarro je v nedeljo na televiziji ABC in NBC povedal, da je CDC pustil ZDA na cedilu z zamudo pri razvoju testa. Minister za zdravje Azar pa je dejal, da ima CDC pomembno vlogo v javnem zdravju in ni bil nikoli mišljen kot hrbtenica masovnega testiranja za viruse po ZDA.

Reuters

V Vatikanu znova odprta bazilika sv. Petra

Bazilika sv. Petra v Vatikanu bo po dveh mesecih zaprtja zaradi pandemije koronavirusa z današnjim dnem znova odprla svoja vrata za turiste, je potrdil Sveti sedež. Največjo katoliško cerkev na svetu, ki se razteza na 23.000 kvadratnih metrih, so pred odprtjem temeljito razkužili, papež Frančišek pa zaenkrat v njej še ne bo maševal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta