(SVET) O postopnem sproščanju karantene razmišljajo tudi v Italiji

D.Ži, STA
01.05.2020 00:00

Ameriški nacionalni inštitut za zdravje je potrdil, da so pacienti, ki so dobivali remdesivir, za okrevanje potrebovali 31 odstotkov manj časa kot tisti, ki so dobivali placebo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

17.40

O postopnem sproščanju karantene razmišljajo tudi v Italiji

Italijanski premier Giuseppe Conte je danes napovedal možnost sproščanja stroge karantene, ki v državi velja že skoraj dva meseca. "Prepričan sem, da lahko ob upoštevanju pravil znatno upočasnimo rast okužb na določenih območjih," je v zapisu na Facebooku navedel Conte. Če jim bo to uspelo, bi se frizerski in kozmetični saloni po oceni italijanskega premierja odprli prej, kot je bilo načrtovano. V Italiji sicer nameravajo že v ponedeljek ublažiti nekatere stroge predpise, ki so jih v želji po zajezitvi širjenja novega koronavirusa sprejeli pred dvema mesecema. Med drugim naj bi dopustili zunanje sprehode in rekreacijo. Okrepili naj bi tudi proizvodnjo v nekaterih podjetjih. V ponedeljek naj bi se na delo vrnilo štiri milijone ljudi.
Trgovine in muzeji naj bi se odprli 18. maja. Restavracije in bari naj bi ostali zaprti vse do junija, bi jim pa od tega datuma dopustili dostavljati hrano in pijačo. To je pri zahodnih sosedih sicer sprožilo val protestov, saj je v restavracijah, kavarnah in turizmu nasploh zaposlenih na milijone Italijanov. Ker naj bi šole in vrtci ostali zaprti do decembra, se bodo mnogi starši morali soočiti tudi s težavami z zagotavljanjem varstva za otroke. Iz Italije sicer poročajo o več kot 205.000 okužbah z novim koronavirusom in skoraj 28.000 žrtvah covida-19. Po mnenju strokovnjakov bi utegnile te številke biti še bistveno višje.
V državi od 10. marca veljajo izredno strogi ukrepi za omejitev gibanja okoli 60 milijonov prebivalcev.
14.31

V Avstriji pozivajo k odgovornemu obnašanju

V Avstriji so danes začele veljati nekatere omilitve ukrepov, ki so jih uvedli zaradi pandemije novega koronavirusa. V veljavi še naprej ostajajo priporočena medsebojna razdalja in higienski predpisi. Avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober je ocenil, da je maj odločilni mesec, prebivalce pa pozval k odgovornemu obnašanju. Če omilitve ukrepov ne bo spremljal porast okužb, bi bil to po njegovih besedah lahko "odločilni korak za vrnitev v vsakdanje življenje".

Reuters

Ameriško farmacevtsko podjetje napovedalo donacijo remdesivirja za zdravljenje bolnikov

Ameriško farmacevtsko podjetje Gilead Sciences, ki je zaslužilo milijarde dolarjev s svojimi zdravili za virus hiv in hepatitis C, je ob objavi poslovnih rezultatov v prvem četrtletju letošnjega leta napovedalo donacijo poskusnega zdravila remdesivir za zdravljenje 140.000 bolnikov s covidom-19. Gilead je v prvem četrtletju letošnjega leta v primerjavi z enakim četrtletjem lani povečal prihodke s 5,28 na 5,55 milijarde dolarjev, dobiček pa je nazadoval z 1,98 na 1,55 milijarde dolarjev, deloma tudi zaradi povečanih stroškov povezanih s poskusi in proizvodnjo remdesivirja. Ameriški nacionalni inštitut za zdravje je v četrtek potrdil, da so pacienti, ki so dobivali remdesivir, za okrevanje potrebovali 31 odstotkov manj časa kot tisti, ki so dobivali placebo. Namesto v 15 dneh so za covidom-19 okrevali v 11 dneh. Študija je zajela 1063 pacientov.
Po svetu poteka še več študij istega zdravila. Gilead je sporočil, da bo širil proizvodnjo skupaj z mednarodnimi partnerji in do decembra naj bi proizvedel dovolj za zdravljenje milijona pacientov. Do leta 2021 načrtuje dovolj zdravil za več milijonov bolnikov. Gilead je povezan z ameriško upravo za hrano in zdravila (FDA), ki bo morda izdala izredno potrditev remdesivirja za uporabo proti covidu-19, pregled pa je v četrtek začela tudi Evropska agencija za zdravila.
9.32

V Los Angelesu testi za okužbo z novim koronavirusom za vse

Več kot mesec dni potem, ko je predsednik ZDA Donald Trump zatrdil, da lahko vsak, ki si to želi, v ZDA opravi test za okužbo z novim koronavirus, je Los Angeles postal prvo mesto v ZDA, ki to dejansko zagotavlja. Tamkajšnji župan Eric Garcetti je sporočil, da se lahko brezplačno testira vsak, ki to želi. V Los Angelesu je število okuženih z novim koronavirusom do četrtka zvečer naraslo na 23.220, za covidom-19 pa je umrlo 1111 ljudi.

Reuters

Trump vztraja pri odpiranju ameriške ekonomije

Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek, ko je število okuženih z novim koronavirusom v ZDA preseglo 1,07 milijona ljudi, za covidom-19 pa jih je umrlo 63.000, vztrajal, da si bo ameriška ekonomija v nekaj mesecih zelo opomogla, v letu 2021 pa kar spektakularno. Trump je četrtek posvetil domovom za starejše.

epa

Sotheby in Google pripravljata dobrodelno dražbo z zvezdniki

Avkcijska hiša Sotheby in ameriški tehnološki velikan Google bosta pripravila nenavadno spletno dobrodelno dražbo, na kateri bosta ponudila t.i. spletne izkušnje z zvezdniki. Sredstva z dobrodelnega dogodka, ki bo potekal od danes do 8. maja, bodo namenili ljudem v ZDA in Evropi, ki jih je prizadel koronavirus.
7.32

Letošnji madžarski poletni festival Sziget odpovedan

Eden največjih in priljubljenih evropskih glasbenih festivalov na prostem Sziget je odpovedan. Kot so sporočili organizatorji, je madžarska vlada prepovedala večje dogodke vse do 15. avgusta, zaradi česar ne bodo mogli izpeljati festivala.
Kot so zapisali organizatorji, je bil Sziget vedno nekaj posebnega zaradi vzdušja, ki so ga ustvarili navzoči. Zato so poklapani, da letošnjega dogajanja na otoku ne bo. Upajo, da odločitev služi zdravju in varnosti udeležencev ter pozivajo k potrpežljivosti vse, ki so že kupili vstopnice.

epa
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta