V švicarskem alpskem letovišču Davosu se danes končuje 54. zasedanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Na srečanja, ki se ga je bilo mogoče od torka udeležiti le z vabilom, je po poročanju spletnega portala Zerohedge prišlo skoraj 2800 voditeljev iz 120 držav, med njimi tudi slovenski ministrici, da bi razpravljali o največjih izzivih, s katerimi se sooča svet, med drugim poleg vojn na Bližnjem vzhodu in Ukrajini, tudi o podnebnih spremembah, umetni inteligenci in pandemijah.
Vsak dan je po uradnem delu zasedanja, na katerem so voditelji držav, politiki, poslovneži, akademiki, predstavniki nevladnih organizacij in verski funkcionarji govorili o svetovnih težavah in poskušali najti "rešitve" zanje, sledil neuradni del, ki je bil kot vedno precej mračen. No, in kaj je bilo letos na meniju? Časnik New York Post je poročal: "Kaviar, nore gobice, sladice z zlatimi lističi, fotografiranje z najvplivnejšimi ljudmi na svetu, prostitutke za 2500 dolarjev na noč in tajne večerje." V francoskem časniku pa je bil objavljen članek z naslovom 20 minut, katerega avtor je razkril še več podrobnosti o tem vsakoletnem davoškem "festivalu kurb".
Mnogi, ki so nameravali ta teden preko platforme Titt4Tat rezervirati druženje s katero od poklicnih spremljevalk na območju Davosa in celotne vzhodne Švice, pa so bili razočarani. Lastnik platforme B. Konrad je sporočil, da so vse ponudnice teh specifičnih storitev v času zasedanja WEF zasedene. Pojasnilo utegne biti tudi, da so udeleženci zasedanja v Davos prišli brez svojih partneric. In zaradi zabav, na katerih alkohol teče v potokih, se povpraševanje po tovrstnih storitvah običajno močno poveča. Poleg tega so to stranke, ki niso občutljive na ceno, kajti veliko bolj cenijo diskretnost. Toda menda večini sploh ne gre za seks, ampak bolj za to, da imajo ob sebi nekoga, s katerim se počutijo intimno povezani. "Najamejo nas za štiri ure do dvanajst ur, odvisno od stranke," je tako pojasnila spolna delavka Mia May in še dodala, da njena storitev stane okoli 2340 dolarjev.
Toda pustimo to prikrito temno plat Davosa ob strani. Glavni namen WEF je menda ponovno zgraditi zaupanje, potem ko so zahodni svet preplavila populistična gibanja. Ta sledijo političnim in korporativnim elitam, ki so slabo upravljale covidno krizo in sprejemale slabe socialne in gospodarske politike, zaradi česar so izzvale ogorčenje večine ljudi. Simptom vsega tega je vse slabša javnomnenjska podpora ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu, poroča New York Post.
"Soočamo se z razdrobljenim svetom in vse večjimi družbenimi prepadi, posledici pa sta negotovost in pesimizem. Povrniti moramo zaupanje v našo prihodnost, kar lahko dosežemo tako, da se ne osredotočamo toliko na krizno upravljanje, ampak poiščemo osnovne vzroke za sedanje težave in skupaj zgradimo obetajočo prihodnost," je v svoji izjavi zapisal nemški ekonomist Klaus Schwab, ustanovitelj WEF.
Vendar dvomimo, da bo WEF uspelo povrniti to zaupanje. Pozornim očem javnosti namreč tudi tokrat ni ušlo, da se je večina pripadnikov elit, ki naj bi bili s svojim ravnanjem vsem za vzor, na zasedanje, na katerem so razpravljali o podnebnih spremembah, pripeljali z zasebnimi letali in s celimi povorkami bencin goltajočih vozil, je še zapisal newyorški časnik. (zur)