Ameriški predsednik Donald Trump je konec minulega tedna zavrnil podpis dogovora o kratkoročnem financiranju dela agencij vlade, ki so ga dosegli demokrati in republikanci v senatu. Podpis je zavrnil, ker niso vključili njegove zahteve po petih milijardah dolarjev za gradnjo zidu na meji z Mehiko.
Več ključnih ameriških vladnih agencij od sobote nima več zagotovljenega financiranja, poroča STA. Ameriški predsednik Donald Trump se je zaradi nastale situacije odločil božič preživeti v Washingtonu namesto v svojem resortu na Floridi. "Sem v Beli hiši in trdo delam," je zapisal na spletnem družbenem omrežju Twitter. "Z demokrati se pogajamo o nujno potrebnem varovanju meje (tolpe, mamila, tihotapljenje ljudi in še več), a bi lahko še trajalo."
Šef urada za proračun Bele hiše Mick Mulvaney je ocenil, da bi se lahko blokada podaljšala v januar. "Zelo mogoče je, da se bo blokada nadaljevala po 28. in v obdobje novega kongresa," je dejal za Fox News. "Mislim, da se stvari v naslednjih dneh ne bodo hitro premaknile," je dodal. Poudaril je sicer, da je Trump pripravljen skleniti kompromis in v zvezi s financami za zid pristati na nižjo številko. Kakšno, v luči nadaljevanja pogovorov ni povedal.
Okoli tri četrtine vlade, med njimi obrambno in zdravstveno ministrstvo, ima zagotovljeno financiranje do konca septembra 2019. Četrtina pa od sobote financiranja nima zagotovljenega, med njimi vesoljska agencija Nasa, ministrstvo za domovinsko varnost, ki varuje meje, pa tudi pravosodno in kmetijsko ministrstvo. Med drugim blokado financiranja občutijo turisti, saj so nekatere atrakcije in muzeji zaprti. Je pa newyorški guverner zagotovil financiranje, ki omogoča nadaljnje obiske Kipa svobode in otoka Ellis.
To je že tretja letošnja blokada ameriške vlade, tokratna prinaša bodisi prisilni dopust bodisi neplačano delo za okoli 800.000 uslužbencev zvezne vlade. Nujne storitve so sicer zagotovljene, a odsotnost dogovora vnaša nemir tako med prebivalce in uslužbence vlade kot na finančne trge.