Umrl je prvi človek, ki je prebil zvočni zid: Chuck Yeager se je s tem zapisal med legende letalstva

Gregor Grosman, STA
08.12.2020 10:41
"V dobi medijskih junakov je on resnični junak," je avgusta 2006 ob odkritju bronastega kipa Yeagerja dejal zgodovinar letalske baze Edwards Jim Young.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

V starosti 97 let je umrl Chuck Yeager, legendarni ameriški pilot, ki se je v zgodovino zapisal kot prvi človek, ki je z letalom prebil zvočni zid. Novico o smrti vojaškega in eksperimentalnega pilota je potrdila njegova žena Victoria Scott D'Angelo, s katero je bil poročen od leta 2003. Nasin administrator Jim Bridenstine je njegovo smrt označil za izjemno izgubo ameriškega naroda.

Yeager je po drugi svetovni vojni, v kateri je pilotiral lovska letala, nadaljeval kariero eksperimentalnega pilota. Preizkušal je različne nove tipe letal in jih gnal do roba njihovih zmogljivosti ter tako 14. oktobra 1947 postal prvi človek, ki je letel hitreje od hitrosti zvoka. Prebil je mejo, ki je letalskim inženirjem ob vstopu v dobo reaktivcev povzročala velike težave. Polet je opravil na višini 13.700 metrov nad izsušenim jezerom Rogers Dry Lake v puščavi Mojave.

Kariero vojaškega pilota je Yeager sicer nadaljeval tudi med vojno v Vietnamu. Opravil je 127 bojnih misij. Sodeloval pa je tudi v programu urjenja ameriških astronavtov.

Chuck Yeager je zvočni zid prebil z letalom Bell X-1, ki mu je nadel vzdevek "Glamorous Glinnis", po svoji prvi ženi Glennis Yeager.
Reuters

"Bilo me je strah, saj so številni kolegi menili, da me bo razstrelilo na koščke, ko bom zadel v ta nevidni zid na nebu. Ampak opazil sem, da hitreje ko letim, bolj miren je let. Naenkrat je machova igla začela trzati, nato pa prebila zvočni zid," je v spominih opisal dogodek, ko je prvič letel hitreje od 330 metrov na sekundo oziroma 1000 kilometrov na uro.

"Zahvaljujoč pionirskemu in inovativnemu duhu generala Yeagerja so se ameriške sposobnosti na nebu dvignile do neba. Dosegel je sanje našega naroda, ki so se dvigale v dobo reaktivnega letenja in vesolja. Rekel je: 'Ne oziraš se na tveganja. Osredotočaš se na rezultate. Nobeno tveganje ni preveliko, da bi preprečilo opraviti potrebno delo,'" je dejal Bridenstine.

Reuters

Njegov dosežek je pomenil velik mejnik v letalskem inženirstvu. Lovska letala iz druge svetovne vojne so sicer bila dovolj močna za to, da bi letela hitreje, a so ob bližanju meje hitrosti zvoka zaradi konstrukcijskih lastnosti začela izgubljati nadzor. Z eksperimentalnim letalom Bell X-1, ki je bilo oblikovano koničasto, kot izstrelek, pa so uspeli premagati te težave in s tem postavili temelje za hitrejša letala, ki zdaj lahko že povsem rutinsko presežejo hitrost zvoka.

Vzdevek Glamorous Glinnis (Glamourozna Glinnis) je sicer Yeager letalu nadel po svoji prvi ženi Glennis Yeager, ki je umrla leta 1990. "Seveda me je bilo strah," je dejal leta 1968. "Ko se poigravate z nečim, o čemer ne veste veliko, vas mora biti strah. Ampak ne smete dovoliti, da to vpliva na vaše delo." Letalo Bell X-1 je razstavljeno v muzeju Smithsonian v Washingtonu.

{api_embed_photo}612940{/api_embed_photo}

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta