Umrli "elitni strokovnjaki"

zur
13.08.2019 17:39

Pri eksploziji na morski ploščadi na severozahodu Rusije, v kateri je umrlo pet znanstvenikov, je po ocenah ameriških strokovnjakov šlo za spodleteli preizkus rakete na jedrski pogon

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Jedrske znanstvenike so v ponedeljek pokopali v zaprtem mestu Sarov, približno 400 kilometrov vzhodno od Moskve. Na žalni slovesnosti je med drugim govoril vodja ruske državne jedrske agencije Rosatom Aleksej Lihačev, ki je dejal, da so bili umrli "elitni strokovnjaki" ter "ponos države in jedrskega sektorja". Po njegovih besedah naj bi se agencija njihovemu spominu poklonila tako, da bo še naprej razvijala nove modele orožja.
Rusko obrambno ministrstvo je sprva poročalo, da je četrtkovo eksplozijo na morski ploščadi na severozahodu Rusije povzročila raketa na tekoče gorivo, in zanikalo, da se je zaradi nesreče povečalo sevanje. Toda nato so o povišani ravni radioaktivnosti poročali iz mesta Severodvinsk, ki je od kraja nesreče, vojaškega oporišča Njonoksa, oddaljeno približno 40 kilometrov. Sevanje naj bi tam bilo v četrtek 16-krat višje od običajnega. Kljub vsemu naj bi šlo za manjšo nesrečo. Včeraj je ruska tiskovna agencija Interfax poročala, da so vendarle prebivalce vasi Njonoksa ob Belem morju evakuirali, medtem ko naj bi se delo strokovnjakov v oporišču nadaljevalo.
Ameriški strokovnjaki zategadelj sklepajo, da bi lahko šlo za ponesrečeno testiranje rakete na jedrski pogon Burevestnik (oziroma SSC-X-9 Skyfall, kot so jo poimenovali v Natu), ki jo je ruski predsednik Vladimir Putin razkril lani marca. To je le eno od številnih novih strateških orožij, ki jih je Putin takrat predstavil svetu. Incident se je pripetil ravno v času, ko se napetosti med Moskvo in Washingtonom dodatno zaostrujejo, saj je ta mesec formalno potekel sporazum INF, ki ZDA in Rusiji prepoveduje jedrske rakete kratkega in srednje dolgega dosega. Kremelj doslej še ni komentiral dogodka, ameriški predsednik Donald Trump pa je v ponedeljek tvitnil, da so ZDA "veliko izvedele" zaradi eksplozije ter da je zaskrbljenih veliko ljudi, ki živijo v okolici oporišča. Menda mnogo tamkajšnjih prebivalcev uživa jod, ki lajša učinke izpostavljenosti sevanju.
Vjačeslav Solovjev, znanstveni direktor raziskovalnega inštituta v Sarovu, kjer so bile zaposlene žrtve, je v intervjuju, objavljenem v nedeljo, razkril, da so znanstveniki pomagali razvijati majhen jedrski reaktor. V inštitutu se namreč ukvarjajo z raziskovanjem generatorjev, ki za gorivo uporabljajo radioaktivne materiale, med drugim cepljive snovi in radioaktivne izotope. Solovjev je v istem intervjuju trdil, da podobne znanstvene raziskave potekajo še v drugih državah in da so lani tudi Američani testirali manjši jedrski reaktor. Pravi tudi, da bo inštitut, ki opravlja delo v civilne in vojaške namene, še naprej izvajal raziskave na tem področju.
Mestne oblasti v Sarovu so razglasile dva dni žalovanja za ponesrečene znanstvenike Alekseja Vjušina, Jevgenija Korotajeva, Vjačeslava Lipševa, Sergeja Pičugina in Vladislava Janovskega, ki da so umrli med opravljanjem naloge "nacionalnega pomena". Vodja jedrskega centra Sarov Valentin Kostjukov jih je označil za narodne junake, ki so bili pripravljeni delati v izredno zahtevnih in nevarnih razmerah. "Čeprav so se trudili nadzorovati situacijo, niso mogli preprečiti nesreče," je povedal. Državo je zaprosil, da jim posmrtno podeli odlikovanje. Po njegovih navedbah naj bi se sicer v raziskovalnem centru na test pripravljali več kot eno leto, nesrečo pa naj bi že preiskovala posebna vladna komisija.
Moskva je v preteklosti že večkrat poskušala prikriti dejanski obseg podobnih nesreč. Najbolj znan primer je eksplozija četrtega reaktorja jedrske elektrarne v Černobilu leta 1986, ki še danes velja za najhujšo jedrsko nesrečo v zgodovini. Sovjetske oblasti so dogodek priznale šele po treh dneh, ko je Švedska zaznala radioaktivni prah, ki ga je veter prinesel iz Sovjetske zveze. (Reuters)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta