ri dni po potresu, ki je terjal skoraj 2500 življenj, sicer reševalci bijejo bitko s časom. Španija je v Maroko poslala 86 reševalcev in osem psov, ki se bodo pridružili v reševanju in iskanju. Špansko obrambno ministrstvo je ob tem izrazilo pripravljenost poslati še kakršnokoli pomoči, ki bi se izkazala za potrebno, saj so naslednje ure ključne pri iskanju pod ruševinami ujetih ljudi.
Britanska vlada na dveh vojaških transportnih letalih pošilja 60 reševalcev s štirimi psi, manjšo zdravstveno ekipo in opremo za reševanje. Več letal z reševalnimi ekipami in nujno pomočjo je že vzletelo tudi iz Katarja, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Če bo to potrebno, lahko pripeljemo celotno terensko bolnišnico, mobilne ekipe z avtomobilom ali helikopterjem, pa tudi kirurško ekipo, vendar moramo preveriti, kakšne so najnujnejše potrebe prizadetih skupnosti," je dejal predstavnik britanske dobrodelne zdravstvene organizacije UK-Med.
Pomoč je sicer ponudilo tudi več drugih držav, med drugim Francija in ZDA, a so maroške oblasti sporočile, da pozorno ocenjujejo ponudbe, češ da bi bilo "pomanjkanje usklajevanja kontraproduktivno". V primeru potreb bodo v prihodnje morebiti sprejeli dodatne ponudbe, je sporočilo notranje ministrstvo.
Francija: Maroko mora sam prositi za pomoč
Francoska zunanja ministrica Catherine Colonna je poudarila, da je Francija pripravljena ponuditi pomoč, vendar vztraja, da mora Maroko zanjo zaprositi sam. Humanitarnim organizacijam na terenu je sicer obljubila pet milijonov evrov. Pariz in Rabat imata v zadnjih letih težavne odnose, in čeprav so francoski uradniki zanikali razhajanja, je mesto maroškega veleposlanika v Parizu že več mesecev prazno, obisk francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Rabatu pa je bil večkrat preložen.
V katastrofalnem potresu, ki je pozno v petek prizadel Maroko, je po zadnjih podatkih maroških oblasti umrlo 2497 ljudi, pomoč jih potrebuje več kot 300.000. Potres je izbrisal celotne vasi v gorovju Atlas, hudo je bil prizadet tudi Marakeš.
Predvsem na odročnejših in težko dostopnih območjih gorovja Atlas reševalci danes bijejo bitko s časom, da bi izpod ruševin porušenih vasi čim prej rešili morebitne preživele in izkopali trupla umrlih, da bi jim omogočili dostojen pogreb.
Medtem ko na prizadeta območja prihajajo ekipe iz tujine, maroške oblasti postavljajo zasilna zatočišča za tiste, ki so izgubili domove, prostovoljci pa najhuje prizadetim delijo hrano in nujno pomoč. Številni so se ob tem pritožili nad počasnim odzivom oblasti.
Na to je danes opozorila tudi ekipa italijanske civilne zaščite, ki je na pomoč na prizadeta območja v Maroku prispela na lastno pobudo. "Dosegli smo kraje, kjer sploh ni reševalcev in nobene pomoči. Pod ruševinami pa so še vedno mrtvi, ljudje jih poskušajo izvleči sami. Ko so nas zagledali, so se kar metali v naša vozila," je dejal vodja štiričlanske ekipe Cicchetti Marchegiani.
Strokovnjaki iz evropsko-mediteranskega seizmološkega centra medtem poudarjajo, da je šlo za največji potres na tem območju v več kot sto letih, in opozarjajo, da se bodo popotresni sunki nadaljevali še nekaj dni, morda pa tudi več tednov.