Medtem ko v Sloveniji Magna časopisne strani polni zaradi težav pri zagonu proizvodnje v Hočah pri Mariboru, se avstrijski mediji bolj ukvarjajo z njenim ustanoviteljem, 86-letnim milijarderjem Frankom Stronachom in njegovo hčerko Belindo Stronach. Oktobra lani je Frank Stronach namreč na sodišču v kanadskem Ontariu vložil tožbo zoper hčer Belindo, njena otroka (svoja vnuka) in več drugih oseb, s katero zahteva več kot 500 milijonov kanadskih dolarjev (približno 335 milijonov evrov) odškodnine.
Od nogometa do zabaviščnih parkov
Že pred vstopom v avstrijsko politiko je bil Frank Stronach dejaven v svoji prvotni domovini. Leta 1998 je njegova Magna prevzela graško tovarno vozil Steyr-Daimler-Puch. Leta 2004 so v kraju Ebreichsdorf blizu Dunaja odprli konjeniški center in zabaviščni park Magna Racino. V Avstriji prispeva tudi za kulturo, plačal je za ureditev štirih novih dvoran v sloviti koncertni hiši Wiener Musikverein. Leta 1999 je kupil nogometni klub Austria Dunaj in ga preimenoval v FK Austria Memphis Magna. Med letoma 1999 in 2005, ko je prodal dunajski klub, je bil celo predsednik avstrijske nogometne zveze. Poskusil je tudi konkurirati znameniti avstrijski pijači Red Bull s svojo različico energijske pijače Frank's Energy Drink. Na trg je prišla leta 2007, vendar se ni uveljavila.
Kot vajenec se je izučil za poklic orodjarja
Kmalu se je Stronach naveličal politike, po nekaj mesecih se je odpovedal svojemu poslanskemu mestu (na katerem ga je nadomestila nekdanja avstrijska mis sveta Ulla Weigerstorfer), že pred predčasnimi volitvami jeseni leta 2017 pa je stranko razpustil. Stronachova stranka se je zavzemala za ukinitev evra (ne pa tudi za izstop Avstrije iz EU), znižanje davkov (za tako imenovano enotno davčno stopnjo, ki je bila nekoč priljubljena tudi pri slovenski desnici) in zmanjšanje birokracije.
Frank Stronach se je rodil leta 1932 kot Franz Strohsack v kraju Kleinsemmering na avstrijskem Štajerskem v delavski družini. Njegovo otroštvo je zaznamovalo pomanjkanje ob veliki depresiji pred drugo svetovno vojno in med njo. Pri 14 letih je pustil šolo in se kot vajenec izučil za orodjarja. Po enem letu življenja v Švici, kjer je igral nogomet za FC Helvetia iz Berna, je leta 1954 - po lastnih besedah z 200 dolarji v žepu - emigriral v Kanado, najprej v Quebec, nato se je preselil v Ontario. Poročen je z Elfriede Sallmutter, prav tako Avstrijko, s katero imata dva otroka; omenjeno hčer Belindo, poslov- no žensko in nekdanjo političarko, in sina Andrewa, ki se - kot oče - ukvarja z vzrejo tekmovalnih konj.
Revija Forbes Stronachovo premoženje ocenjuje na 1,5 milijarde dolarjev
Prestižne konjske dirke v ZDA
Revija Forbes Stronachovo premoženje ocenjuje na 1,5 milijarde dolarjev, kar ga uvršča na 1561. mesto najpremožnejših ljudi na svetu in med 30 najpremožnejših Kanadčanov. Frank Stronach se je sicer pred leti umaknil iz vodstva Magne in leta 2013 prodal delnice v podjetju, da bi se posvetil drugim poslom, predvsem reji dirkalnih konj in vzreji govedi za meso.
In tukaj je razlog za spor s hčerko in njeno družino. Belinda Stronach je bila dolgoletna direktorica podjetja Magna International, ki ga je zasnoval njen oče, poleg tega pa tudi uspešna političarka v Kanadi, kjer je bila tako poslanka kot (kratek čas) ministrica v zvezni vladi. Po umiku družine Stronach iz Magne je z očetom zasnovala krovno podjetje The Stronach Group, ki ima v lasti ali solasti več kot 250 podjetij in se prvenstveno ukvarja z vzrejo angleških polnokrvnih konj na več posestvih v ZDA in s prirejanjem tekmovanj v konjskih dirkah ter organiziranjem stav. Oče sedaj hčerki, ki je predsednica družinskega podjetja The Stronach Group, očita, da naj bi slabo vodila posle in ravnala razsipno.
Njegovo otroštvo je zaznamovalo pomanjkanje ob veliki depresiji pred drugo svetovno vojno in med njo