Ustoličenje metropolita Joanikija razdelilo črnogorski narod

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
05.09.2021 17:06
Slovesnost na Cetinju ob imenovanju Joanikija za črnogorskega metropolita se je sprevrgla v spopade. V pzdaju pa je strah pred povečanim vplivom Srbije na oblasti v Podgorici.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vojno stanje na Cetinju
Reuters

Imenovanje najvišjega cerkvenega predstavnika v državi bi moralo biti praznik za verujoče - a ne v Črni gori. Ustoličenje metropolita Srbske pravoslavne cerkve (SPC) v Črni gori Joanikija, ki je nasledil novembra lani umrlega metropolita Irineja, za katerega je bil usoden covid-19, je povsem razklalo črnogorski narod. Slovesnost na Cetinju, v starodavni črnogorski prestolnici, se je sprevrgla v množične proteste in spopade s policisti. Aretiranih in ranjenih je bilo več deset ljudi.

Protestniki, ki trdijo, da se z ​Joanikijevim imenovanjem še povečuje vpliv Srbije v mladi državi (Črna gora je iz državne skupnosti Srbije in Črne gore izstopila leta 2006), so že v soboto z velikimi kamni in avtomobilskimi gumami blokirali vse ceste, ki vodijo proti Cetinju, vse nedeljsko dopoldne pa so se spopadali s policisti. Kako napete so bile razmere, priča podatek, da so morali Joanikija in patriarha Srbske pravoslavne cerkve Porfirija v bližino samostana na Cetinju pripeljati s helikopterjem, na sebi pa sta imela neprebojna jopiča. Za njuno varstvo je skrbelo na desetine pripadnikov posebnih policijskih enot. Policistom je sicer uspelo protestnike pregnati stran od samostana in ustoličenje je minilo razmeroma mirno.

Cerkvena dostojanstvenika sta ob ustoličenju ubrala pomirljive tone. "Velika čast je priti na prestol svetega Petra Cetinjskega in mnogih svetnikov na njem, tudi velikega očeta metropolita Amfilohija," je dejal patriarh Perforije, ki je bil na ta položaj imenovan februarja letos. Nasledil je patriarha Irineja, ki je prav tako umrl za covidom, okužil pa se je verjetno prav na pogrebu prejšnjega črnogorskega metropolita. Povedal je, da v samostan na Cetinju, kjer je potekalo ustoličenje novega črnogorskega metropolita Joanikija, niso prišli, "da bi kaj o ovirali ali grozili ali, Bog ne daj, celo ukradli, ampak da bi opravili sveto dejanje ustoličenja izbranega metropolita". "Mir je tukaj potreben bolj kot karkoli drugega. Vi ste tukaj, da ne sprašujete, kdo je kdo in kateremu narodu pripada. Vi ste tukaj, da gladite ostrine in postavljate mostove," je še povedal Porfirije.

Novoimenovani metropolit Joanikije pa je sporočil, da sovraštvo ni pravi odgovor. "Vemo, da so te delitve v Črni gori umetno povzročene in da so bremenile vse vernike in vso državo pred ustoličenjem," je dejal. Po njegovih besedah ni lepo, da Črna gora in Cetinje v tem trenutku sporočata, da nekdo ni dobrodošel, niti gostje iz tujine. To je obremenilo tudi črnogorsko vlado, je dejal metropolit in pozdravil prisotnega premierja Zdravka Krivokapića. Joanikije je še izrazil upanje, da se bo razkol v narodu čim bolj zmanjšal, in dodal, da imajo oblasti svoje skušnjave, tako kot Cerkev, a sta po njegovih besedah prevladala razum in občutek poštenosti.

Vzroki za napetosti so sicer med drugim prav med prosrbskim premierjem Krivokapićem in predsednikom države Milom Đukanovićem. Slednji opozarja, da si želi Srbija preko SPC in Joanikija povečati svoj vpliv v Črni gori. Odnosi med SPC in črnogorskimi oblastmi so sicer skrajno napeti že od sprejemanja zakona o položaju SPC v Črni gori, kjer so se mnenja kresala predvsem glede lastništva nepremičnin. Olje na ogenj so ves čas prilivali srbski tabloidni mediji in incidenti so bili skoraj neizogibni. Vrh so dosegli včeraj na Cetinju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta