Italijanska vlada je podaljšala izredno stanje zaradi pandemije do 31. januarja 2021. Ta ukrep je bil potreben, da lahko vlada sama sprejema ukrepe, ki začnejo veljati takoj. Ni ji treba čakati na potrditev v parlamentu.
Število okužb se v zadnjem času povečuje, vsakodnevno je več kot 2000 novih okužb, kar je veliko manj kot v drugih zahodnoevropskih državah, primerljivih po številu prebivalcev, predvsem v Franciji, Španiji in Združenem kraljestvu, vendar je stanje zaskrbljujoče.
Okužbe v slovenskem liceju
Veliko okužb z novim koronavirusom je med mlajšimi, kar nekaj v šolah - tudi v slovenskem liceju Franceta Prešerna v Trstu so zabeležili tak primer - in v raznih žariščih po Italiji. Med temi je mestece Terracina, kjer je v petek Matteo Salvini sklenil volilno kampanjo za občinske volitve. Bilo je 300 udeležencev in kar nekaj okužb. Salvini je priznal, da mu je zdravnik svetoval, naj ostane doma, a ga ni poslušal.
Kaj pa predvidevajo novi ukrepi, ki jih vlada sprejema v teh dneh? Predvsem bodo maske obvezne povsod, tudi na prostem, razen v zelo osamljenih krajih. Določilo velja za vso državo in kršitelje bodo kaznovali z globo od 400 do 1000 evrov. Prepovedano bo združevanje v skupinah, s posebnim nadzorom v večernih urah. Za nadzor bodo poleg varnostnih organov lahko uporabili tudi vojsko. Ples je prepovedan, dovoljene so prireditve in slavnosti z največ 200 osebami, vendar s strogim spoštovanjem varnostnih ukrepov, predvsem obvezne razdalje med udeleženci najmanj meter. Vlada ni sledila francoskemu zgledu in ni odredila zaprtja ali skrajšanja urnika javnih lokalov. Bari, gostilne in restavracije ostajajo odprti ob spoštovanju vseh varnostnih ukrepov, od merjenja vročine ob vstopu do razdalje med gosti. Posamezne dežele lahko za svoja ozemlja sprejmejo strožje ukrepe, tudi odredijo zaprtje lokalov, če je to potrebno. Dežela Kampanija z glavnim mestom Neapljem je že odredila zaporo vseh javnih lokalov ob 23. uri.
Italija je v tem času razdelila 843 milijonov zaščitnih mask. S 1. oktobrom se je začela kampanja za cepljenje proti gripi. Oblasti ne govorijo o obveznem cepljenju, ampak pozivajo vse državljane, predvsem starejše od 60 let, naj se čim prej cepijo. Prav tako uvajajo cepljenje šoloobveznih otrok. Italija je uvedla tudi aplikacijo za mobilne telefone, ki jo je doslej naložilo več kot sedem milijonov oseb. Aplikacija je v skladu z določili o zaščiti zasebnosti, posameznika pa obvesti, ali je bil več kot 15 minut v bližini okužene osebe. Zaradi okužb so težave v parlamentu, kjer so morali odložiti kar nekaj glasovanj in zasedanj komisij, okuženi so tudi nekateri zaposleni na ustavnem sodišču, ki je odpovedalo javne razprave.
Zmeda v športu
Ne nazadnje je virus povzročil pravo zmedo na velikih športnih tekmovanjih. V nedeljo bi morali odigrati tekmo prve nogometne lige Juventus - Napoli, ki pa je odpadla, ker se neapeljsko moštvo ni predstavilo na igrišču. Najboljši igralci imajo namreč covid-19. Toda moštvo bi moralo nastopiti, če je zdravih vsaj 13 igralcev. Sodnik je dosodil zmago Juventusu, saj tako določa pravilnik, vendar bo o tekmi zavoljo pritožbe iz Neaplja na koncu odločilo športno sodišče. Milanski dnevnik Corriere della Sera je zdaj objavil seznam s fotografijami 28 okuženih nogometašev prve italijanske lige, med katerimi je tudi Slovenec Miha Zajc, ki igra za Genoo.
V Italiji torej vlada velika zaskrbljenost in strokovnjaki opozarjajo, da je konec krize še zelo daleč, tudi glede na stanje v drugih evropskih državah. Tako poročajo tudi mediji: javna in zasebne radijske in televizijske postaje opozarjajo na nevarnost, veliko je intervjujev z znanimi osebnostmi, ki so zbolele za gripo, ob vsaki priložnosti pozivajo k spoštovanju ukrepov, nošenju mask, razkuževanju in spoštovanju razdalje med ljudmi. Tu praktično ni razlike med mediji, ki so bližje vladni večini, in onimi, ki so na strani opozicije. Razen da slednji dolžijo vlado, da je storila premalo.