V Nemčiji morda kmalu konec "legalnega dirkanja" po avtocestah

Gregor Grosman Gregor Grosman
02.01.2020 18:43

Po nemških avtocestah ne več neomejeno hitro, ampak "zgolj" 130 km/h? Združenje nemških zavarovalnic predlaga obsežno testiranje v praksi, pred dokončno odločitvijo za stalno vpeljavo hitrostne omejitve.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

V nemškem parlamentu se je ponovno pričela razprava o vpeljavi splošne omejitve hitrosti za tamkajšnje avtoceste. Trenutno je omejitev hitrosti na nemških avtocestah 130 km/h zgolj priporočena (gre za t.i. Richtgeschwindigkeit) in ne zapovedana. Stranka SPD je za vpeljavo omejitve, v prvi vrsti zaradi zmanjšanja vplivov na okolje, pa tudi zaradi povečanja varnosti in, kot so zapisali pri Auto Zeitung, "ščiti živce voznikov". Predsednica stranke Saskia Esken je prav tako izpostavila, da je omejitev hitrosti po Evropi nekaj povsem običajnega, le v Nemčiji ne. Oktobra 2019 so tudi zeleni predlagali sprejetje uveljavitve hitrostne omejitve 130 km/h. 

Čustvena tema

Minister za promet Andreas Scheuer (CSU) nasprotno ni naklonjen ponovni razpravi. "Imamo veliko bolj pomembne naloge, kot znova in znova pogrevati to zelo čustveno temo," pravi Scheuer in izpostavlja, da za sprejetje omejitve ni zadostne večine. Prepričan je, da sistem priporočene hitrosti deluje dovolj učinkovito, na približno tretjini avtocestnega omrežja so že določene omejitve, največ nesreč pa se po njegovih besedah zgodi na regionalnih cestah. 
{twitter}https://twitter.com/BMVI/status/1209854894087319553{/twitter}
Tudi prvi mož stranke FDP Christian Lindner je proti splošni omejitvi hitrosti na avtocestah. "Prepovedi bi morale veljati zgolj tam, kjer jih resnično potrebujemo," razmišlja Lindner in dodaja, da bi Nemčija namesto omejitve hitrosti potrebovala omejtiev izpustov CO2. "To bi vodilo k temu, da bomo v prihodnosti uporabljali vodik ali druge okolju prijazne energente, namesto bencina in dizla." 

Zavarovalnice in policisti zahtevajo več oprijemljivih podatkov

Združenje nemških zavarovalnic (GDV) sedaj predlaga obsežno testiranje v praksi. Siegfried Brockmann, ki se pri združenju ukvarja z analizo nezgod je pojasnil, da je še zmeraj premalo raziskav, ki bi se ukvarjale z učinkom omejitev hitrosti na varnost vožnje. 
Podobno razmišljajo pri sindikatu policistov GdP. Podpresednik sindikata Michael Mertens po pisanju Auto Bilda predlaga vladi, da zahteva izdelavo znanstvenega poročila, s katerim bi dobili oprijemljive podatke, ki bi preprečili "čustveno debato in jo vrnili na realna tla". 

Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta