Pristojni nemški urad je izdal prvo odobritev, da bodo lastniki starejših dizlov lahko posodobili motorje, da bi tako izpolnili okoljske zahteve za vstop v središča številnih mest v državi. Prvo tovrstno odobritev je dobilo podjetje, ki ponuja nadgradnjo Volvov z motorjem standarda Euro 5. Podobne odobritve pričakujejo tudi drugi proizvajalci.
V Nemčiji je v uporabi več kot pet milijonov avtomobilov z dizelskim motorjem standarda Euro 5. Zaradi prevelikih izpustov dušikovih oksidov (NOx) pa jim grozi prepoved vstopa v številne kraje v Nemčiji, med drugim v Hamburg in Stuttgart. Da bi se tovrstni prepovedi lahko izognili, se je lastnikom ponudila rešitev v obliki tehnične posodobitve v obliki nekakšnega čistilca izpušnih plinov, ki bi ga namestili neposredno na pogonski agregat. S tem bi bili izpusti tudi starejših dizlov v skladu z okoljskimi zahtevami in bi torej lahko še naprej vozili po mestnih središčih, kjer sicer brez tovrstne nadgradnje ne bi smeli.
V nemškem avtomobilskem klubu ADAC so opozorili, da se je negotovost voznikov dizlov vlekla predolgo in da bi zdaj lahko prišlo do velikega navala za nadgradnjo in velikih čakalnih vrst.
Nadgradnjam mnogi nasprotovali
Večina si je sicer dolgo po tihem prizadevala, da bi lastniki starejših dizlov raje kupili nove avtomobile in so zato nadgradnjam, s katerimi bi dosegli nižje izpuste škodljivih plinov, nasprotovali. Podpiral jih je tudi minister za promet Andreas Scheuer, a so se potem lani le dogovorili, da bi proizvajalci lahko finančno sodelovali pri tovrstnih nadgradnjah. Vendar pa niso bili vsi proizvajalci za to in minister še vedno dvomi, ali bo na koncu sploh kdo pristopil k sofinanciranju.
Predsednik odbora za promet v bundestagu Cem Özdemir, ki prihaja iz vrst Zelenih, pa recimo na drugi strani meni, da bi morala vse stroške kriti avtomobilska industrija, ki je pač povzročila problem. Ministra pa so Zeleni obtožili, da je nadgradnje dizelskih motorjev dobesedno sabotiral.
Nemška vlada je potem vendarle v paketu ukrepov za izboljšanje zraka določila, da prepoved vstopa v mestna središča ne bi smela veljati za vsa prenovljena vozila, ki v realnem pogonu oddajajo le še 270 miligramov NOx na kilometer.