Moški se prebudi ob sončnem vzhodu nekje v Silicijevi dolini. Poda se v kuhinjo, v želodcu mu kruli, zato ga pomiri s skodelico kave, obogatene z maslom iz senenega mleka. Ne nazadnje je sredi posta. Po dvourni meditaciji se odpravi na kliniko, kjer bo zapravil na tisoče dolarjev za svojo najnovejšo razvado – injekcije izvornih celic. Zdravnik na kliniki mu zagotovi, da bodo izvorne celice, ki jih bodo odvzeli iz njegovega kostnega mozga, pomladile njegova utrujena tkiva, potem ko jih bodo vbrizgali vanje. Verjame mu na besedo, tako kot verjame zagotovilom, da mu bo nikotin, ki mu ga razpršijo po ustih, prinesel isti užitek kot cigareta, vendar brez negativnih stranskih učinkov.
Zdi se, da narava ljudem ni pripravljena dati vsega. Kaj bomo torej izbrali: človeškost ali nekaj popolnoma drugega?
Bioheking kot poslovna priložnost
Asprey velja za kontroverzno osebnost. V javnosti pogosto zatrjuje, da bo živel 180 let, ker bo svoje vsakodnevne navade izboljšal v taki meri, da se bo zaradi tega spremenila njegova fiziologija. Aspreyjev blog z naslovom Bulletproof je poln člankov in oddaj, v katerih so podrobno opisane koristi za zdravje, ki jih je menda mogoče doseči z uporabo takih "hekov".
Med njimi so prehranska dopolnila, in ta - bi pripomnili ciniki – pod svojo znamko seveda ponuja tudi podjetje Bulletproof, in aktivnosti, s katerimi telo izpostavljamo stresu. Opaziti je mogoče, da so nekatera izmed teh spornih načel materializirana v kavarnah Bulletproof, kjer ima sicer glavno vlogo kava, pripravljena na prej omenjeni način, medtem ko privlačno pohištvo in kotički za vadbo joge ustvarjajo primerno vzdušje.
Bioheking še zdaleč ni eksaktna znanost
Znanstveni dokazi o koristnosti takega početja so si precej nasprotujoči
Raziskave so pokazale, da svojo življenjsko dobo sicer lahko podaljšamo, vendar za ceno svoje sposobnosti kljubovanja okužbam
Nesmrtnost ali človeškost?
Vedno bo obstajalo veliko možnosti, da gre z našo umrljivostjo kaj narobe. Hkrati nam fiziološke omejitve vedno preprečijo, da bi drastično podaljšali svojo življenjsko dobo in odpravili glavni vzrok staranja, če ta sploh obstaja.
Toda na meji med znanstveno fantastiko in inovativno znanostjo se kopičijo vznemirljive tehnološke ideje, ki bi lahko morda razkrile neke druge vrste nesmrtnosti. Tehnologija nam že pomaga zgodaj zaznavati s staranjem povezane okvare. In v njej se skriva potencial, da postane še boljša: kaj če bi se lahko denimo v celoti izognili biološkim kompromisom?
Podjetje Neuralink, ki je v lasti milijarderja Elona Muska, si nas že prizadeva usmeriti na pot transhumanizma. Predvideva namreč, da bomo ljudje v prihodnosti veliko tesneje povezani s svojimi elektronskimi napravami kot danes. Poziva nas k sodelovanju pri razvoju možgansko-računalniškega vmesnika, po zaslugi katerega bi se v bistvu združili s tehnologijo in z njo vzpostavili resnično simbiotični odnos.
Možgansko-računalniški vmesniki so že v uporabi
Le še hologramu podoben avatar
Podjetje Neuralink in tehnologija, ki jo spodbuja, bi lahko postala okno v postčloveško prihodnost. V okviru raziskav na tem področju utegnemo dešifrirati načine za natančno pretvarjanje naših organskih, kemičnih nevronskih poti v elektronske podatke, ki bi jih lahko povezovali. In tako bomo lahko morda nekoč ujeli svojo bit v računalnik in živeli večno kot digitalni spomin, do katerega bo mogoče dostopati s kakšnim kosom programske opreme.
Da bi dosegli nesmrtnost, se bomo morali odreči enemu darov, svoji človeški obliki