V Münchnu se je začela tridnevna varnostna konferenca, letos posvečena vedno manjšemu pomenu Zahoda v svetu. Na konferenci sodeluje okoli 40 voditeljev in okoli sto ministrov ter številni drugi odločevalci, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA). Iz Slovenije se v Münchnu mudita premier Marjan Šarec in zunanji minister Miro Cerar, ki opravljata tekoče posle. Da Evropska unija postaja osamljena v svetu, saj da se preveč ukvarja sama s sabo, je na konferenci povedal Šarec. Pri tem je navedel, da se ne unija more dogovoriti niti glede širitve na Zahodni Balkan. Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je v uvodnem nagovoru posvaril pred porastom nacionalizma v svetu. Britanska tiskovna agencija Reuters je celo poročala, da je njegov govor izzvenel kot "posredna zaušnica ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, saj ZDA pa tudi Kitajska in Rusija spodbujajo globalno nezaupanje in negotovost s poudarjanjem tekmovalnosti med velesilami". Zavoljo "vse bolj destruktivne dinamike svetovne politike, ko vsi zasledujejo le še lastne interese, smo vsako leto bolj oddaljeni od oblikovanja mirnega sveta".
Zahteva iskrenost
"Vseeno mi je, kakšno spolno življenje imajo ljudje, a morajo biti iskreni," je v zagovor objave eksplicitnega videa z Benjaminom Griveauxjem (na posnetku) v glavni vlogi dejal protestni umetnik Pjotr Pavlenski. Pavlenski je sicer zaslovel leta 2013, ko si je na Rdečem trgu v Moskvi testise pribil na granitno kocko.
Nacionalizem vodi v temo
Nemški predsednik je opozoril, da nas vračanje k nacionalizmu vodi v slepo ulico in temačne čase. Samo z idejo mednarodnega reda lahko po njegovem najdemo prepričljive odgovore na izzive. "Zato se moramo še naprej truditi glede oblikovanja nadnacionalnega pravnega reda," je dodal. Tekmovalnost pomembnih svetovnih sil ne polni le strateških papirjev, ampak pušča pečat tudi na svetu, sledi pa so opazne v neskončnih spopadih na Bližnjem vzhodu in v Libiji, je poudaril Steinmeier.
Rusiji je med drugim očital, da si je brez ozira na mednarodno pravo priključila polotok Krim ter nasilno spremenila meje na evropski celini. Kitajska pa da upošteva mednarodno pravo le selektivno. Krši ga denimo v Južnokitajskem morju ali pa s svojimi ukrepi proti manjšinami, je dejal. "In naša najbližja zaveznica, ZDA, je pod trenutno vlado odslovila celo idejo mednarodne skupnosti," je bil po poročanju nemške tiskovne agencije DPA kritičen Steinmeier. Tudi svojo Nemčijo je pozval k večji angažiranosti v zunanji politiki, predvsem kar se tiče Evrope: "To je naš najmočnejši, naš najosnovnejši nacionalni interes. Za danes in za jutri velja: Evropa je naš nujno potrebni okvir za naše uveljavljanje v svetu". Kajti Nemčija tudi je prispevala k temu, da je EU vse manj povezana, zato bi morala prevzeti svojo veliko odgovornost in držati skupaj združeno Evropo, je še menil. Čeprav Nemčija pogosto verjame, da deluje solidarno, ji drugi očitajo, da deluje v lastnem interesu, je opozoril.
Ob tem se je Steinmeier vseeno izrekel za večje obrambne izdatke in za krepitev evropskega stebra v Natu. Zagovarja zamisel, da bi morale članice prispevati dva odstotka bruto domačega proizvoda za obrambo. Hkrati pa je posvaril, da bi se v zunanji politiki prevelik poudarek namenjal vojski: "Vojaški inštrument je za našo varnost nujno potreben, ampak ni na prvem mestu niti ni najbolj učinkovit, ko gre za diplomatsko ali politično pripravljenost." Steinmeier ostaja prepričan, da je Nato pomemben za Evropo. "Če želimo obdržati skupaj to Evropo tudi na področju varnosti, potem ni dovolj, da se varnostno in vojaško krepi EU, ampak je treba še naprej vlagati tudi v čezatlantske povezave," je dodal.
Nadaljevati boj zoper IS
Že pred uradnim začetkom konference sta se v Münchnu sestala nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer in njen ameriški kolega Mark Esper. Esper je pozval k nadaljevanju neomajnega pritisk na Islamsko državo (IS) v Iraku in Siriji, Nemka pa je dodala: "IS se je zmanjšal v površini, ampak še ni premagan."
Ministra Nemčije in ZDA sta srečala s še enajstimi drugimi ministri in generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom. Skupaj so razpravljali o nadaljevanju mednarodne operacije proti IS, ki je v Iraku je zastala, potem ko so ZDA v začetku januarja v Bagdadu likvidirale iranskega generala Kasema Solejmanija. Zdaj se vsi strinjajo, da je treba IS "popolnoma premagati".
V München pa ni bilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Včeraj se je namreč iz tekme za pariškega župana umaknil njegov kandidat in poslanec stranke Naprej, republika Benjamin Griveaux. Dvainštiridesetletni poslanec je po objavi eksplicitnega posnetka pojasnil, da se je odločil za umik, ker želi zaščititi svojo družino. Na videu, ki se je razširil po spletu, je videti moškega, ki se samozadovoljuje, poleg pa so objavljeni še posnetki zaslona opolzkih sporočil, ki naj bi jih bil neki mladoletnici pisal Griveaux.
Lažnive družinske vrednote
Po poročanju francoskih medijev je video objavil ruski umetnik Pjotr Pavlenski, ki živi v Parizu in trdi, da je želel s tem izpostaviti Griveauxjevo hinavščino. Po lastnih navedbah je video dobil od "vira", ki je imel sporazumen odnos s politikom. "Griveaux pa je nekdo, ki stalno omenja družinske vrednote, ki pravi, da želi biti župan za družine, in vedno postavlja svojo ženo in otroke za zgled. Dela pa ravno nasprotno," je Pavlenski izjavil za časnik Liberation. V anketah o pariških lokalnih volitvah sicer vodi dosedanja županja francoske prestolnice, socialistka Anne Hidalgo. V odzivu na afero je pozvala k spoštovanju zasebnosti in ljudi.
Zmaga v Parizu bi bila zelo pomembna za Macrona, ki poskuša utrditi svojo volilno bazo pred predsedniškimi volitvami leta 2022. Ublažila bi tudi hud poraz, ki se mu obeta na podeželju, kjer je njegova politika naletela na hud odpor in sprožila protestno gibanje rumenih jopičev.