Skoraj sedemletnega prostovoljnega ujetništva ustanovitelja spletne strani WikiLeaks, ki je bival v ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, je konec. Ni še jasno, kaj se bo zgodilo z njim, toda Ekvador mu je po številnih peripetijah odrekel azil in, kot poročajo tiskovne agencije, britanske policiste povabil v prostore veleposlaništva, kamor vsa minula leta zaradi eksteritorialnosti niso smeli vstopiti. Tam so jim uslužbenci veleposlaništva predali 47-letnega Juliana Assangea, ki se je nekoliko upiral. Bil je skoraj neprepoznaven, z gosto sivo brado in dolgimi lasmi.
{twitter}https://twitter.com/SkyNews/status/1116283158943666176{/twitter}
Da se gostoljubje končuje, je bilo jasno že decembra lani. Assange, nekdaj obtožen spolnih deliktov na Švedskem, predvsem pa na muhi Združenih držav Amerike zaradi razkritja stotisočih diplomatskih depeš leta 2010, se je zatekel na veleposlaništvo junija 2012 in se ni več ganil z ekvadorskega ozemlja, kar veleposlaništvo po mednarodnem pravu je. Hitro so mu ekvadorske oblasti podelile politični azil, Švedska pa je po številnih zapletih umaknila obtožbe zoper njega. Toda vse to se je dogajalo še v času, ko je državo vodil levičarski predsednik Rafael Correa, njegov naslednik, zdajšnji predsednik Lenin Moreno, pa je bil Assangeu precej manj naklonjen. V radijskem intervjuju konec lanskega leta je Moreno dejal, da so od Velike Britanije dobili zadostna zagotovila, da lahko Assange varno zapusti ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu. Ob tem je pojasnil, da Assangea ne mečejo na cesto, a dodal, da je nepovabljenemu gostu "odprta pot, da sprejme odločitev o odhodu". Toda po njegovih besedah bi moral še vedno odgovarjati britanskim oblastem zaradi kršitev pogojev pogojne izpustitve. Moreno je še dodal, da bi lahko Assange varno stopil na britanska tla, ne da bi se moral bati, da ga bodo britanske oblasti izročile državi, kjer bi bilo ogroženo njegovo življenje. Kot je pojasnil, so od britanskih oblasti prejeli uradno obvestilo, da britanska ustava prepoveduje izročitev oseb državam, kjer bi bilo njihovo življenje ogroženo. To bi potemtakem veljalo tudi za ZDA, kjer še vedno izvajajo smrtno kazen. Moreno sicer Assangea označuje za "hekerja", "podedovano težavo" in "kamenček v mojem čevlju".
{twitter}https://twitter.com/Lenin/status/1116271659512684544{/twitter}
Decembra predlani so sicer Assangeu podelili tudi ekvadorsko državljanstvo. Ekvador je takoj za tem zaprosil Veliko Britanijo, naj Assangeu odobri status diplomata, s čimer bi dobil imuniteto pred aretacijo in pregonom, kar pa je uradni London zavrnil. Veliko se je govorilo tudi o tem, da bi ga na neki način skušali spraviti na varno v Rusijo, kjer od junija 2013 varno živi drugi "žvižgač", ki je razhudil ZDA. To je Edward Snowden, ki je razkril, da je ameriška varnostna agencija NSA prisluškovala tudi najtesnejšim ameriškim zaveznicam.
Zapečatena obtožnica v ZDA
Ameriški tožilci so v nekem primeru konec lanskega leta posredno in po pomoti razkrili, da je v ZDA proti Assangeu vložena zapečatena obtožnica. Česa vse je obtožen, ni znano, so pa v ZDA že večkrat nakazali, da bi ga lahko obtožili veleizdaje. Ameriško tožilstvo naj bi bilo obstoj obtožnice pomotoma razkrilo s kopiranjem besedila v nepovezanem primeru na sodišču v Virginiji. Včeraj pa so sporočili, da je v ZDA obtožen zarote z ameriško žvižgačko Chelsea Manning, za kar mu grozi do pet let zapora.