"Intervencija je kompleksna, saj se ob odsotnosti dežja in visokih temperaturah čez dan, pojavljajo nova žarišča, ki grozijo, da se lahko razplamtijo v večje požare.Trenutno je stanje stabilno, požar je lokaliziran, vendar je treba nenehno bdeti nad dogajanjem. In tako bo vse dokler ne bo padlo vsaj malo dežja," je razmere na severovzhodu Makedonije opisal Matjaž Domijan, vodja prve 48-članske slovenske odprave gasilcev in predstavnikov civilne zaščite, ki že peti dan gasijo požare, ki so se razplamteli v tej državi.
Domijan je na čelu 41 operativnih poklicnih in prostovoljnih gasilcev iz Obalno-kraške in Severno - primorske regije, ki so se odzvali klicu makedonske vlade in preko EU mehanizma civilne zaščite skupaj s kolegi iz Avstrije in Bolgarije gasijo požar, ki se je na površini 40 kvadratnih kilometrov razplamtel v občinah Berovo, Pehčevo in Delčevo. Sodelovanje, po besedah Domijana, tako med tujimi kot domačimi gasilci, makedonsko vojsko in policijo ter lokalnim prebivalstvom, ki pomaga po svojih močeh, je izredno dobro. Slovenci pa so se lahko hitro vključili v gašenje požara tudi zaradi poznavanja terena, je pojasnil Domijan, ki pravi, da jim je po dvodnevni bitki uspelo obraniti pred ognjenimi zublji tako vas Mačevci kot tudi mesto Berovo.
"Zelo smo vam hvaležni, da ste nam priskočili na pomoč. Najpomembneje je, da smo uspeli ubraniti življenja in premoženja ljudi. Borov gozd se bo že obnovil," je dejal Todorce Cikarski, predstvnik makedonske civilne zaščite. Hvaležnost pa je v posnetku, ki ga je posredovala Uprava za zaščito in reševanje, izrazil tudi Borče Bojčovski, predstavnik Gozdarskega podjetja, ki deluje na območju požara.
Ker je delo gasilcev zelo naporno, je danes v Severno Makedonijo z avtobusi odpotovala druga skupina 52 gasilcev in predstavnikov civilne zaščite s Severno - primorske regije, ki bo zamenjala prvo odpravo. Tam bo ostala predvidoma šest dni. Slovenski gasilci v Severni Makedoniji, delujejo v dveh ekipah. "Ko so eni v ognju, drugi počivajo," je pred odhodom na pot dejal Marko Adamič, operativni vodja druge odprave. Pojasnil je še, da so se s podobnimi požari pri nas spopadli v letih 2003 in 2006, le da so se odvijali na manjšem območju. "Tovrstni požari so izjemno nevarni, saj so nepredvidljivi, zato mora vodstvo odprave dobro preučiti obnašanje požara in na podlagi tega načrtovati območje delovanja. Pri tem pa je treba paziti na zdravje in varnost gasilcev," je še dodal Adamič.