Video, v katerem se visokopozicionirani pravosodnik pogaja za podkupnino, razburja

STA, VČ
29.05.2019 20:38
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna. 
Andrej Petelinšek

V središču Sarajeva se je danes zbralo več sto ljudi, protestirali so proti pravosodju. Na ulice so odšli, potem ko je v javnost prišel video posnetek, na katerem se predsednik visokega sodnega in tožilskega sveta pogaja o podkupnini, poročajo tuje tiskovne agencije.
Protestniki so pozivali k odstopu članov visokega sodnega in tožilskega sveta (VSTV), neodvisnega telesa, pristojnega za imenovanje vseh sodnikov in tožilcev v Bosni in Hercegovini. Ob tem so izražali podporo ministru za varnost Draganu Mektiću, ki se je tudi sam pridružil protestom.
Proteste je sprožila nedavna objava posnetka, ki dokazuje, da je predsednik VSTV Milan Tegeltija povezan z najmanj enim primerom korupcije v pravosodju. Skrivno so ga posneli, ko se je pogajal o podkupnini v zameno za hitrejšo obravnavo primera nezakonitega vknjiženja premoženja. Tegeltija vse očitke zavrača in trdi, da je bil posnetek zmontiran, da bi bilo videti, kot da nekemu podjetniku ponuja uslugo v zameno za denar.
Mektić je danes na protestih vprašal, zakaj posnetek v BiH ni imel enakega učinka kot nedavna objava posnetka z Ibize, zaradi katerega je razpadla avstrijska vladajoča koalicija. "Ljudje potrebujejo pravico in varnost, saj brez tega ne bo niti gospodarskega niti drugega razvoja," je rekel minister.
Zaradi očitnih težav pri delovanju VTSV so se odzvali tudi predstavniki mednarodne skupnosti v BiH. Misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), delegacija Evropske unije in ameriško veleposlaništvo v BiH so na Tegeltijo naslovili pismo, v katerem sporočajo, da so opazili zaskrbljujoče dogajanje pri delu VTSV, ki negativno vplivajo na izvajanje reform pravosodja. Pri tem so izpostavili neverjetno počasnost pri imenovanju sodnikov in tožilcev ter dvom o integriteti sodnikov in tožilcev, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta